Bez dovolenky pri mori si nevedia predstaviť leto mnohí Slováci a Česi. Výnimkou nie je ani známy český epidemiológ Rastislav Maďar, ktorý má hlavné slovo v epidemiologickom tíme Ministerstva zdravotníctva ČR.
Viac o téme: Koronavírus
Maďar sa vybral na dovolenku do Chorvátska, nebol však nadšený z toho, ako niektorí dovolenkári dodržiavajú protiepidemické odporúčania v čase celosvetovej pandémie koronavírusu.
Česi zaktualizovali semafor, deväť okresov má pre koronavírus zelenú pohotovosť
„Zrče na chorvátskom ostrove Pag je chýrne miesto pre mega tanečné párty veľkých más z rôznych krajín Európy. Áno, už tam boli v júli i Česi a áno, už vďaka tomu máme nakazených v rôznych častiach ČR. Mať párty je zjavne nevyhnutne nutné i v dobe pandémie bez ohľadu na zdravý rozum,“ napísal Maďar na Twitteri.
Dôležitý je spôsob trávenia dovolenky
Vzápätí však zožal kritiku za to, že svoj postreh zverejnil práve z dovolenky v Chorvátsku. Na to reagoval slovami: „Nie je to nič tajné, hovoril som to médiám veľakrát, že budem týždeň v Chorvátsku.“
Z rizikových krajín prišlo za posledné týždne až 3-tisíc ľudí. Ministerstvo upozorňuje na import koronavírusu
Podľa Maďara nejde o miesto trávenia dovolenky, ale spôsob jej trávenia: „Vlastným autom do súkromného apartmánu bez cudzích kontaktov je oveľa bezpečnejšie ako na hromadnej akcii u nás v ČR.“
To není nic tajného, říkal jsem to do médii mnohokrát, že budu týden v Chorvatsku. Nejde o místo, ale o způsob. To zdůrazňujeme po celou dobu. Vlastním autem do soukromého apartmánu bez cizích kontaktů je to dokonce mnohem bezpečnější než na hromadné akci u nás v ČR. https://t.co/IKUs7WzL5d
— Rasti Madar (@RastiMadar) August 3, 2020
Chorvátsko má 703 aktívnych prípadov
Podľa posledných informácií z 3. augusta sa v Chorvátsku novým koronavírusom nakazilo takmer 5 300 ľudí, z ktorých 153 v dôsledku ochorenia COVID-19 zomrelo.
Za posledných 24 hodín v Chorvátsku pribudlo 34 nových prípadov a počet aktívne chorých s COVID-19 je 703.
Hlavný hygienik Ján Mikas vydal odporúčanie pre dovolenkárov v Chorvátsku a Španielsku
Od 13. júla je v Chorvátsku zavedené povinné nosenie rúšok v zdravotníckych zariadeniach, verejnej doprave či v obchodoch. Rúška by mali mať aj zamestnanci v gastronómii.
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR slovenským dovolenkárom neodporúča dovolenkovať najmä v oblasti Záhrebu a Vukovarsko-sriemskej župy. Chorvátsko sa aj naďalej nachádza na zozname menej rizikových krajín.