- aktualizované 19. mája, 15:25
Je škoda, že si ocenenie nemôžu prevziať všetci, ktorí zodpovedne, nad rámec povinností, no najmä ľudsky vykonávajú svoju ťažkú prácu. Uviedla v piatok prezidentka Zuzana Čaputová, ktorá v Prezidentskom paláci prijala pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier a pôrodných asistentiek laureátky ocenenia Biele srdce.
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SK SaPA) odovzdala tridsaťšesť ocenení Biele srdce v troch kategóriách a jedno mimoriadne ocenenie za celoživotné dielo, ktoré dostala Daniela Jarabová.
Srdcia bijúce pre pacientov
„Ocenenia dostali tie najvýnimočnejšie z vás,“ povedala prezidentka prítomným oceneným zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám a dodala, že je škoda, že si ocenenie nemôžu prevziať všetci, ktorí zodpovedne, nad rámec povinností, no najmä ľudsky vykonávajú svoju ťažkú prácu.
„Dokopy je to viac než 38-tisíc bielych sŕdc, ktoré bijú pre nás, pre pacientov, pre chorých a pre všetkých, ktorí potrebujú vašu pomoc,“ skonštatovala Zuzana Čaputová, podľa ktorej je naším poslaním vytvoriť zdravotným sestrám a pôrodným asistentkám čo najlepšie podmienky, aby neodchádzali do zahraničia, ale aby zostali doma a aby sa cítili akceptované i milované.
Príhovor prezidentky
„A tiež, aby vo vašich stopách kráčali aj nasledovníčky či nasledovníci, teda ďalší nositelia Bieleho srdca,“ uviedla na samý záver príhovoru prezidentka Zuzana Čaputová.
„Udeľovaním prestížnych ocenení Biele srdce chce komora oceniť svojich členov, ale zároveň ukázať verejnosti skutočnú prácu sestier a ich roly v zdravotníckom systéme. Sestry slúžia ľudstvu a svojou činnosťou chránia zdravie a blaho jednotlivcov, komunít a národov,“ dodala prezidentka SK SaPA Iveta Lazorová.
Ocenenie Biele srdce
Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek pri príležitosti Medzinárodného dňa sestier a pôrodných asistentiek organizuje celoslovenské, slávnostné podujatie, ktorým si pripomína deň narodenia zakladateľky moderného ošetrovateľstva, Florence Nightingaleovej, a ktorý je spojený s udeľovaním prestížneho ocenenia „Biele srdce“.
V roku 1999 pri príležitosti 100. výročia založenia Medzinárodnej rady sestier – organizácie, ktorá združuje národné organizácie sestier z viac, ako 140 krajín sveta – bol oficiálne uznaný tvar srdca bielej farby, ktorý je symbolom humánnej starostlivosti a pomoci, biela farba srdca symbolizuje jeho nositeľom, že sestry nerozlišujú pacientov, ktorým poskytujú svoje služby podľa farby pleti, vierovyznania, politickej príslušnosti, postavenia či orientácie.