Bratislavský kraj navrhuje dva ochranné prvky na receptoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Recepty
hlavný lekár BSK Valerián Potičný SITA / Marek Mrvišš

Ak by podľa hlavného lekára Bratislavského samosprávneho kraja Valeriána Potičného fungoval eHealth, téma ochranných prvkov na receptoch, by nebola aktuálna.

Bratislavský samosprávny kraj (BSK) navrhuje dva prvky, ktoré by mohli obmedziť falšovanie receptov. Informoval o tom na tlačovej konferencii predseda BSK Pavol Frešo a hlavný lekár BSK Valerián Potičný. „Ak by fungoval eHealth a jeho časť, elektronická preskripcia, téma ochranných prvkov na receptoch, by nebola aktuálna,“ poznamenal Potičný.

Ako ďalej priblížil, jednoduchým ochranným prvkom na receptoch by mohol byť malý obdĺžnik v pravom dolnom rohu. V ňom by bola špeciálna farba. Pri jej zoškriabaní kovovým predmetom, napríklad mincou, by sa objavil malý nezmazateľný pásik.

Druhým ochranným prvkom by to mohli byť mikrovlákna, ako súčasť papiera. Tie by sa podľa Potičného zobrazovali pri nasvietení ultrafialovým svetlom. „Toto ultrafialové svetlo sa používa napríklad v bankovníctve. Jednoduchým nasvietením sa tieto mikrovlákna objavia,“ dodal.

Rokovania s ministerstvom zdravotníctva k téme falšovania receptov sa uskutočnili 15. apríla tohto roka, pričom boli podľa Potičného prítomní aj zástupcovia spoločnosti, ktorá recepty v súčasnosti tlačí. „Pri požiadavke na ochranné prvky bolo deklarované spoločnosťou, že zhruba by to vedeli spraviť, ale tá cena receptu s ochrannými prvkami by bola vyššia,“ povedal hlavný lekár.

V súčasnosti stojí 100 kusov receptov sypaných 1,58 eura, pri 100 kusoch receptov lepených je to 1,66 eura. Recepty s jedným prvkom, ktoré navrhuje BSK, by však stáli 0,78 eura za 100 kusov, s dvoma ochrannými prvkami by to bolo 1,07 eura za sto kusov. Cenový rozdiel vysvetlil Potičný tým, že BSK si spravil prieskum trhu, pričom oslovil jednu spoločnosť, jej názov však nechcel konkretizovať.

Podľa Freša, pokiaľ nie je elektronická kontrola receptov, čo na Slovensku neexistuje pre chýbajúci eHealth, môžu podvodníci vyberať drahé lieky na falošné recepty.

„Bol tu konkrétny prípad asi za 40 tisíc eur, boli to onkologické lieky,“ priblížil Frešo. Na zavedenie ochranných prvkov na receptoch stačí podľa predsedu BSK zmena vyhlášky, podpis ministra zdravotníctva SR Viliama Čisláka. Zástupcovia BSK chcú návrh ochranných prvkov predložiť rezortu zdravotníctva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať