Gastrický bypass je pre mnohých niekedy poslednou možnosťou, ako bojovať s obezitou alebo vážnymi zdravotnými problémami, ktoré súvisia s ich hmotnosťou.
Spočíva v zmenách na žalúdku i tráviacom trakte. Táto invazívna metóda zároveň predstavuje pre pacientov dlhú dobu zotavovania sa po operačnom zavedení bypassu.
Na svet sa valí "pandémia" obezity. Predpovede odborníkov sú hrozivé
Odborníci z Texas A&M University v novej štúdii opísali spôsob, ktorý môže pomôcť v boji so znížením hmotnosti a vyžaduje si oveľa jednoduchší chirurgický zákrok.
Malý zázrak
Kľúčom k novej metóde je zariadenie s veľkosťou jeden centimeter, ktoré poskytuje pocit nasýtenia stimuláciou blúdivého nervu svetlom. Na rozdiel o iných zariadení novinka je bezdrôtová a je ju možné ovládať na diaľku s pomocou rádiových frekvencií.
Spoluautorom novinky je Sung II Park. „Chceli sme vytvoriť zariadenie, ktoré by si vyžadovalo minimálny chirurgický zákrok na implantáciu a takisto by umožnilo stimuláciu konkrétnych nervových zakončení v žalúdku,“ ozrejmil.
Depresia u detí a dospievajúcich súvisí so zdravotnými rizikami v neskoršom veku. Na čo si treba dať pozor
Tím je s výsledkami spokojný, keďže sa mu podarilo splniť oba spomínané ciele. „Predstavuje to obrovský prínos pre ľudí, ktorí potrebujú zákroky na dramatické zníženie hmotnosti,“ dodal Park.
Výsledky štúdie zverejnili v žurnále Nature Communications.
Globálna epidémia
Obezitu odborníci považujú za globálnu epidémiu spojenú so zdravotnými problémami a značným ekonomickým dopadom na zdravotný systém. Napríklad v USA ho stojí 147 miliárd dolárov ročne.
Ľudia s obezitou sú vystavení riziku ďalších chronických chorôb, akými sú cukrovka, srdcové choroby či rakovina.
Odborníci vyvrátili predsudky o elektronickom športe. Hráči majú dobré zdravotné výsledky
Chirurgický zákrok ponúka mnohým stratu nadváhy, ale aj jej udržanie z dlhodobého hľadiska.
V ostatnom období sa blúdivému nervu venuje veľká pozornosť pri liečbe obezity, pretože poskytuje informácie o sýtosti vedúce zo žalúdka do mozgu.
Svetlo
Aj keď existujú zariadenia, ktoré stimulujú zakončenia tohto nervu a pomáhajú tak potlačiť hlad, sú podobné kardiostimulátoru, čiže drôty pripojené k zdroju poskytujú elektrické otrasy na aktiváciu nervu.
Park však uviedol, že bezdrôtové zariadenie predstavuje pre pacientov oveľa pohodlnejší spôsob stimulácie.
Odborníci využili genetické nástroje na expresiu génov, ktoré reagujú na svetlo v konkrétnych zakončeniach blúdivého nervu in vivo. Následne navrhli malé zariadenie v tvare lopárika.
Obezita, cukrovka či vysoký krvný tlak? Podľa výskumu môže byť príčinou aj znečistené ovzdušie
Na koniec ohybnej časti umiestnili mikro LED diódy, do inej časti vložili mikročipy potrebné na bezdrôtovú komunikáciu s externým zdrojom. Napokon ho pripevnili k žalúdku. Po zapnutí prúdu zistili, že svetlo z LED diód vplývalo na potlačenie hladu.
Prekvapivé zistenia
Prekvapilo ich, že biologické procesy na koordináciu potlačenia hladu v ich experimente boli odlišné od bežných vedomostí.
Inak povedané, je všeobecne známe, že keď je žalúdok plný, zväčší sa a informáciu o tejto zmene nesú do mozgu mechanoreceptory blúdivého nervu.
Odborníci sa obávajú pribúdania obéznych detí, rizikové sú najmä deti v mestských bytoch
„Naše zistenia naznačujú, že stimulácia receptorov, ktoré reagujú na chemikálie v potravinách, môže navodiť pocit sýtosti, i keď žalúdok nie je rozšírený,“ povedal Park.
Podľa tímu je zariadenie v súčasnom stave alebo len s malými zmenami možné využiť na ovplyvňovanie nervových zakončení v celom gastrointestinálnom trakte a iných orgánoch, ako napríklad v čreve.
Nové možnosti
Podľa Parka novinka umožňuje vyšetrovanie neurónových funkcií v periférnej nervovej sústave spôsobom, ktorý nebol pri súčasných postupoch možný.
Veľký pokrok v liečbe rakoviny. Výskumníci hovoria o obrovskom potenciáli
„Bezdrôtová optogenetika a identifikácia periférnych nervových systémov, ktoré riadia chuť do jedla a ďalšie správanie, sú predmetom záujmu výskumníkov v aplikovaných aj základných študijných odboroch v elektronike, materiálovom inžinierstve i neurovede,“ povedal Park.