Boj s epidémiou obezity môže uľahčiť nová metóda. Pre ľudí je oveľa pohodlnejšia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nadváha, brucho, obezita,
Vedci vynašli nový, pohodlnejší spôsob boja s obezitou. www.thinkstockphotos.com

Gastrický bypass je pre mnohých niekedy poslednou možnosťou, ako bojovať s obezitou alebo vážnymi zdravotnými problémami, ktoré súvisia s ich hmotnosťou.

Spočíva v zmenách na žalúdku i tráviacom trakte. Táto invazívna metóda zároveň predstavuje pre pacientov dlhú dobu zotavovania sa po operačnom zavedení bypassu.

Odborníci z Texas A&M University v novej štúdii opísali spôsob, ktorý môže pomôcť v boji so znížením hmotnosti a vyžaduje si oveľa jednoduchší chirurgický zákrok.

Malý zázrak

Kľúčom k novej metóde je zariadenie s veľkosťou jeden centimeter, ktoré poskytuje pocit nasýtenia stimuláciou blúdivého nervu svetlom. Na rozdiel o iných zariadení novinka je bezdrôtová a je ju možné ovládať na diaľku s pomocou rádiových frekvencií.

Obezita
Nové zariadenie určené na boj s obezitou má približne jeden centimeter. Zdroj: Texas A&M University, engineering.tamu.edu

Spoluautorom novinky je Sung II Park. „Chceli sme vytvoriť zariadenie, ktoré by si vyžadovalo minimálny chirurgický zákrok na implantáciu a takisto by umožnilo stimuláciu konkrétnych nervových zakončení v žalúdku,“ ozrejmil.

Tím je s výsledkami spokojný, keďže sa mu podarilo splniť oba spomínané ciele. „Predstavuje to obrovský prínos pre ľudí, ktorí potrebujú zákroky na dramatické zníženie hmotnosti,“ dodal Park.

Výsledky štúdie zverejnili v žurnále Nature Communications.

Globálna epidémia

Obezitu odborníci považujú za globálnu epidémiu spojenú so zdravotnými problémami a značným ekonomickým dopadom na zdravotný systém. Napríklad v USA ho stojí 147 miliárd dolárov ročne.

Ľudia s obezitou sú vystavení riziku ďalších chronických chorôb, akými sú cukrovka, srdcové choroby či rakovina.

Chirurgický zákrok ponúka mnohým stratu nadváhy, ale aj jej udržanie z dlhodobého hľadiska.

V ostatnom období sa blúdivému nervu venuje veľká pozornosť pri liečbe obezity, pretože poskytuje informácie o sýtosti vedúce zo žalúdka do mozgu.

Svetlo

Aj keď existujú zariadenia, ktoré stimulujú zakončenia tohto nervu a pomáhajú tak potlačiť hlad, sú podobné kardiostimulátoru, čiže drôty pripojené k zdroju poskytujú elektrické otrasy na aktiváciu nervu.

Park však uviedol, že bezdrôtové zariadenie predstavuje pre pacientov oveľa pohodlnejší spôsob stimulácie.

Obezita
Sung II Park predstavuje nové zariadenie na boj s obezitou Zdroj: Texas A&M University, engineering.tamu.edu

Odborníci využili genetické nástroje na expresiu génov, ktoré reagujú na svetlo v konkrétnych zakončeniach blúdivého nervu in vivo. Následne navrhli malé zariadenie v tvare lopárika.

Na koniec ohybnej časti umiestnili mikro LED diódy, do inej časti vložili mikročipy potrebné na bezdrôtovú komunikáciu s externým zdrojom. Napokon ho pripevnili k žalúdku. Po zapnutí prúdu zistili, že svetlo z LED diód vplývalo na potlačenie hladu.

Prekvapivé zistenia

Prekvapilo ich, že biologické procesy na koordináciu potlačenia hladu v ich experimente boli odlišné od bežných vedomostí.

Inak povedané, je všeobecne známe, že keď je žalúdok plný, zväčší sa a informáciu o tejto zmene nesú do mozgu mechanoreceptory blúdivého nervu.

„Naše zistenia naznačujú, že stimulácia receptorov, ktoré reagujú na chemikálie v potravinách, môže navodiť pocit sýtosti, i keď žalúdok nie je rozšírený,“ povedal Park.

Podľa tímu je zariadenie v súčasnom stave alebo len s malými zmenami možné využiť na ovplyvňovanie nervových zakončení v celom gastrointestinálnom trakte a iných orgánoch, ako napríklad v čreve.

Nové možnosti

Podľa Parka novinka umožňuje vyšetrovanie neurónových funkcií v periférnej nervovej sústave spôsobom, ktorý nebol pri súčasných postupoch možný.

Bezdrôtová optogenetika a identifikácia periférnych nervových systémov, ktoré riadia chuť do jedla a ďalšie správanie, sú predmetom záujmu výskumníkov v aplikovaných aj základných študijných odboroch v elektronike, materiálovom inžinierstve i neurovede,“ povedal Park.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Sung II Park
Firmy a inštitúcie Nature CommunicationsTexas A&M University