Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) ponúkol štátu pred viac ako týždňom pomoc s čo najrýchlejším zaočkovaním širokej verejnosti proti ochoreniu COVID-19.
Ako informovala hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková, na reakciu ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) župa stále čaká, ale s prípravami pokračuje.
Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína
Do dnešného dňa sa krajskej samospráve podarilo zostaviť 25 očkovacích tímov a vyriešiť aj distribúciu vakcín, ktoré si vyžadujú skladovanie pri extrémne nízkych teplotách.
Na Slovensku sa ešte nevyskytol prípad, kedy by bol zaočkovaný v priamom ohrození života
„S návrhom krajskej očkovacej stratégie a žiadosťou o usmernenie a spoluprácu sme sa minulý týždeň obrátili na ministerstvo zdravotníctva. Zatiaľ nemáme žiadnu reakciu, ale veríme, že ministerstvo podanú pomocnú ruku neodmietne,“ povedal podpredseda BBSK Ondrej Lunter s tým, že kraj je aktuálne schopný zabezpečiť očkovanie s 25 tímami, ktorých lekári prejavili ochotu a záujem pomôcť.
Vakcíny by skladovali dve nemocnice
BBSK predbežne dohodol s nemocnicami v Banskej Bystrici a v Lučenci, ktoré sú určené podľa Stratégie očkovania MZ SR ako vakcinačné centrá, na skladovaní už dnes dostupných vakcín od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Tieto nemocnice by sa tak stali distribučnými centrami pre jednotlivé ambulancie.
Vakcíny proti COVID-19 majú rôzne nežiaduce prejavy aj účinnosť. Budeme si môcť vybrať, akou nás zaočkujú?
„Podľa harmonogramu dodávok jednotlivých vakcín na Slovensko musíme najneskôr od apríla počítať okrem s 25 očkovacími tímami aj s vytvorením veľkokapacitných očkovacích centier. Na BBSK sme pripravili základnú predstavu, ako by tieto veľkokapacitné očkovacie centrá mali vyzerať. Táto predstava vychádza z dnes dostupných hygienických štandardov, ktoré definujú metre štvorcové potrebné pre čakacie i ambulantné priestory. Komplexný materiál, ktorý by podobné nároky definoval špecificky pre očkovacie centrá, zatiaľ z úrovne štátu spracovaný nie je,“ uviedol lekár Banskobystrického samosprávneho kraja Jozef Botka a doplnil, že župa sa obracia aj na mestá v kraji, aby vytypovali a ponúkli svoje priestory pre zriaďovanie takýchto veľkokapacitných centier.
V kraji očkujú iba na dvoch miestach
„Chceme zastaviť zbytočné úmrtia, chceme sa čo najrýchlejšie vrátiť do normálu a stabilizovať situáciu v zdravotníctve, otvoriť školy a umožniť ľuďom opäť slobodne podnikať. Východiskom je práve očkovanie – nie je na čo čakať,“ dodal vicežupan s tým, že s prípravou je potrebné začať čo najskôr, aby sme boli ako krajina dobre pripravení, keď budú očkovacie látky dostupné vo väčších množstvách.
Na očkovanie sa už môžu hlásiť aj seniori nad 85 rokov, neplatí to však pre všetky okresy
V súčasnosti sa v rámci kraja očkuje len na dvoch očkovacích miestach v Rooseveltovej nemocnici v Banskej Bystrici a v nemocniciach v Rimavskej Sobote a v Žiari nad Hronom.