Päťdesiat základných škôl do konca roka získa automatické externé defibrilátory. Ide o spoločnú akciu Nadácie Allianz a Falck neziskovej organizácie.
Ako uviedla Jana Mračnová z Falck neziskovej organizácie, školy sú miestom, kde sa nepohybujú len deti, ale aj ich rodičia, starí rodičia, iní rodinní príslušníci, či aj samotní učitelia a ďalší predstavitelia škôl.
Je tu teda veľký pohyb ľudí a aj deti trávia v škole značnú časť svojho dňa. Niektoré úrazy, ktoré sa v škole môžu stať, si vyžadujú hospitalizáciu, najvážnejšie z nich sa nezaobídu bez ošetrenia záchranárov.
Sú však aj kritické prípady, kedy nie je čas čakať na príchod záchranky (priemerný dojazd 8 až 11 minút) a treba začať s okamžitým oživovaním. „Pri náhlom zlyhaní srdca rozhodujú prvé minúty – pokiaľ sa nezačne s včasnou masážou srdca, následky môžu byť fatálne,“ upozornila Mračnová.
Defibrilátor dokáže obslúžiť aj laik
„Pri ohrození života často rozhodujú minúty a záchranou môže byť práve defibrilátor, ktorý použije hoci aj školák. V mnohých obciach, ktoré sú od najbližšej záchrannej služby vzdialené aj desiatky kilometrov, môže byť defibrilátor najbližšou a najrýchlejšou pomocou, ktorá prispeje k záchrane života,“ doplnila za Nadáciu Allianz Lucia Muthová.
AED do škôl sa dostanú vďaka projektu ZÁCHRANA SOM JA. V rámci neho mohli žiaci prvého stupňa posielať svoje príbehy na tému prvej pomoci a bezpečnosti na cestách. Do projektu sa zapojilo takmer 400 tried, z ktorých odborná porota vybrala 50 najlepších.
Tie pre celú svoju školu vyhrali zážitkový kurz prvej pomoci pre celý prvý stupeň, certifikovaný kurz prvej pomoci pre učiteľov, ako aj už spomínané AED.
Po celom svete každý deň náhle zomrie až 2 000 ľudí. Pritom až v 80 percentách je príčinou porucha srdcového rytmu, ktorá je liečiteľná elektrickým výbojom (defibrilácia). AED sám vyhodnotí stav človeka a podľa toho výboj vydá alebo nie, pričom pokyny pre používateľa sú v slovenskom jazyku. Zachrániť život s ním tak dokáže aj laik.