Asociácia na ochranu práv pacientov žiada o riešenie problémov v ambulanciách, Krajčímu poslala list

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Lekar,chripka
Foto: ilustračné, SITA/Diana Černáková

Asociácia na ochranu práv pacientov (AOPP) sa obrátila listom na ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, v ktorom ho žiada o riešenie problémov v ambulanciách prvého kontaktu. Navrhuje tiež posilniť domácu starostlivosť o pacientov so stredne ťažkým priebehom ochorenia COVID-19.

Viac o téme: Koronavírus

Podľa asociácie je dôležité hľadať účinné riešenia, ako posilniť zdravotnú starostlivosť o týchto pacientov v počiatočných štádiách, a zároveň sprístupniť zdravotnú starostlivosť aj pre ostatných. AOPP o tom informovala v tlačovej správe.

Dôležitú úlohu zohrávajú ambulancie

„Koncom minulého a začiatkom tohto roka sme vybavili množstvo telefonátov a e-mailov, v ktorých pacienti hľadali radu, ako postupovať, keď sa nevedia dovolať svojmu ambulantnému lekárovi. Pýtali sa nás, ako majú postupovať v prípade pozitívneho testu či pri zhoršení zdravotného stavu,“ uviedla prezidentka AOPP Mária Lévyová.

Podľa asociácie sa v boji proti koronavírusu nestačí sústrediť len na manažment a zabezpečenie zdravotnej starostlivosti v nemocniciach. V prevencii ťažkých stavov a zbytočných úmrtí na COVID-19 zohráva významnú úlohu práve ambulantný sektor.

Navrhli pár riešení

Avizovaný plán ministerstva zdravotníctva vytvoriť nové ambulancie, podporiť ich otváranie v najkritickejších regiónoch a nastaviť novú sieť všeobecných lekárov pacienti vítajú. Podľa Lévyovej ide však pri tisíckach chýbajúcich zdravotníkov skôr o víziu na najbližšie roky, nie o riešenie aktuálnej situácie. Asociácia preto ministrovi zdravotníctva navrhla pár riešení, ako v kritickom období odbremeniť nemocnice a dostať zdravotnú starostlivosť do ambulancií, čo najbližšie k pacientom do ich domáceho prostredia s cieľom predísť zbytočným komplikáciám a úmrtiam.

Ako jeden z dôležitých bodov vidí motiváciu ambulantných poskytovateľov či posilnenie ich ambulancií o odbornú a administratívnu výpomoc. „Do vybavovania telefonátov, administratívnej agendy či objednávania pacientov by mohli byť zapojení študenti medicínskych a iných zdravotníckych odborov, prípadne dobrovoľníci. Lekári a sestry by sa tak mohli viac venovať vyšetrovaniu pacientov a konzultáciám,“ tvrdí Lévyová.

Oceňujú návod na domácu liečbu

Šéfka AOPP oceňuje, že ministerstvo zdravotníctva prišlo v týchto dňoch s prehľadným návodom, ako na liečbu COVID-19 v domácom prostredí, kedy kontaktovať lekára a kedy si volať rýchlu zdravotnú pomoc. Zároveň ju však mrzí, že takýto manuál nebol vypracovaný už oveľa skôr.

„Uvítali by sme, keby ministerstvo zdravotníctva prišlo s návrhom, ako posilniť domácu starostlivosť o stredne ťažko chorých pacientov s COVID-19,“ povedala. Podľa nej by sa mohli zriadiť epidemiologické výjazdové ambulancie v rámci spolupráce nemocníc a ambulantných lekárov prvého kontaktu s Agentúrami domácej ošetrovateľskej starostlivosti.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Marek KrajčíMária Lévyová
Firmy a inštitúcie Asociácia na ochranu práv pacientov SRMZ Ministerstvo zdravotníctva SR