Analytici zistili na Slovensku rastúci výskyt rakoviny prsníka u mladších žien

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Život po rakovine prsníka: Čo môžete očakávať po skončení liečby
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Zhubný nádor prsníka je tretie najčastejšie nádorové ochorenie na Slovensku a najčastejšie diagnostikované nádorové ochorenie v ženskej populácií. Počet prípadov zhubných nádorov prsníka pritom stále rastie, a predstavuje tak významný problém pre verejné zdravie.

Výskyt ochorenia stúpa

Päť rokov od diagnostiky prežije 76% slovenských pacientiek, pritom v susednej Českej republike je to 81 % a vo Fínsku 89 %. Vyplýva to z analýzy o zhubných nádoroch prsníka, ktorú pripravili analytici Inštitútu zdravotných analýz (IZA). V nej tiež priniesli návrhy systémových opatrení, ktoré majú za cieľ znížiť úmrtnosť na toto ochorenie a zlepšiť život viac ako tritisíc novým pacientkam ročne.

Analytici zistili, že počet nových prípadov stále rastie a to aj v prípade žien mladších ako 50 rokov. Najvyšší výskyt rakoviny prsníka zistili na západnom Slovensku, pričom nemá súvis len s vyšším nábehom populácie na skríningové vyšetrenia v tomto regióne oproti východu. Výskyt ochorenia stúpa aj vo vekovej skupine medzi 30 a 50 rokom života žien, tzn. v mladšej, ešte premenopauzálnej populácii žien.

Regionálne rozdiely

Odporúčame rozšírenie skríningového intervalu o vekovú skupinu 45 až 49 rokov, v súlade so svetovými trendami v sekundárnej prevencii. Od 45 rokov pozývajú na skríning ženy aj v Českej republike, Maďarsku a v Rakúsku,“ vyzdvihujú analytici IZA.

Zároveň sa na Slovensku zistili významné regionálne rozdiely v prežívaní pacientok s rakovinou prsníka. „Tento fakt je potrebné do budúcna podrobnejšie analyzovať, keďže dostupnosť diagnostiky a liečebných modalít sa medzi regiónmi výrazne nelíši a rozdiely môžu byť skôr závislé od tzv. cesty pacienta pred samotným začiatkom liečby,“ dodávajú analytici.

Včasné odhalenie

Jednou z ciest k zlepšeniu tejto situácie je zvýšenie účasti žien na skríningu, čo môže dopomôcť k poklesu úmrtnosti prostredníctvom včasného odhalenia ochorenia a včasného začatia adekvátnej liečby.

„Jedným zo spôsobov, ako k tejto zdravotnej starostlivosti motivovať populáciu je napr. podmieniť preplácanie benefitov zdravotných poisťovní účasťou na mamografickom skríningu podľa nastavených odporúčaní,“ navrhujú analytici.

Národné onkologické skríningové centrum

Z hľadiska zlepšenia zberu a analýzy dát, ktoré sú nevyhnutné pre optimalizáciu plánovania skríningov a zabezpečenie kvality zdravotnej starostlivosti, je podľa IZA kľúčové, aby Národný onkologický inštitút (NOI) získal prístup k databázam účtu poistenca Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI).

Z dlhodobého hľadiska je podľa analytikov potrebné vytvorenie Národného onkologického skríningového centra s dostatočnými riadiacimi kompetenciami a financovaním, ktoré by zabezpečili koordinovaný priebeh, vrátane kontroly kvality, vzdelávania, výskumu a hodnotenia onkologických skríningových programov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Inštitút zdravotných analýz (IZA)Národný onkologický inštitútNCZI Národné centrum zdravotníckych informácií