Ako sa pre 9 slovenských okresov zmenia od pondelka pravidlá a ktorým okresom najtvrdšie opatrenia nehrozia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Rokovanie, COVID automat
Foto: SITA/Alexandra Čunderlíková

Prvé následky nového COVID automatu pocítia obyvatelia deviatich slovenských okresov už od pondelka 16. augusta. Vzhľadom na stúpajúcu incidenciu, teda počet nových prípadov za posledných sedem dní na 100-tisíc obyvateľov, ich čakajú obmedzenia.

Viac o téme: Koronavírus

Okrem samotnej incidencie však o zaradení do rizikovejšieho stupňa po novom rozhoduje aj zaočkovanosť ľudí nad 50 rokov. Ak by bola v týchto okresoch vyššia ako 65 percent, tak by sa do oranžového stupňa ostražitosti v rámci COVID automatu posúvať nemuseli.

Automaticky by ich systém presunul o jeden level nižšie, a teda by ostali v zelenom pásme monitoringu. Každých 10 percent plne zaočkovaných ľudí v rizikovej skupine nad 50 rokov pritom posúva daný okres o ďalší stupeň COVID automatu nižšie.

Príklad

Pokiaľ má okres plne zaočkovaných 65 percent obyvateľov nad 50 rokov, tak je v rámci COVID automatu tento okres zaradený o stupeň nižšie od indikovaného stupňa. Pokiaľ je očkovanosť vo vybranej skupine viac ako 75 percent, okres sa posúva dokonca o dva stupne nižšie.

V rámci presunu do oranžového stupňa čakajú obyvateľov štyroch košických okresov, okresu Košice – okolie, Poprad, Spišská Nová Ves, Gelnica a Stará Ľubovňa viaceré obmedzenia. V utorok o tom verejnosť informoval minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).

Mapa okresov covid automat 16.8.jpg
Oranžovou farbou sú zvýraznené okresy, ktoré sa od 16.8. zaradia podľa COVID automatu do oranžového stupňa ostražitosti Foto: Ministerstvo zdravotníctva SR

Obyvatelia vybraných okresov východného Slovenska budú musieť od pondelka nosiť rúška už nielen v interiéroch, ale aj v exteriéri. Výnimky majú napríklad umelci pri podaní umeleckého výkonu, pri audiovizuálnej produkcii alebo pri tlmočení do posunkového jazyka.

Ďalšie sú uvedené v aktuálne stále platnej vyhláške Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Akými ďalšími opatreniami sa budú musieť riadiť?

Hromadné podujatia

Hromadné podujatia sa pri plne zaočkovaných osobách môžu uskutočňovať bez obmedzení.

Avšak v prípade, že sa organizátor rozhodne privítať ľudí očkovaných, negatívne otestovaných či takých, ktorí prekonali ochorenie COVID-19 (OTP protokol), bude obmedzená kapacita na sedenie v interiéri na 25 percent a v exteriéri na 50 percent.

To platí v podstate aj pre organizátorov podujatí, ktorí nebudú vyžadovať žiadne potvrdenia (základný protokol), avšak s malým rozdielom. Pri OTP protokole je maximálna kapacita v exteriéri 1 000 ľudí a v interiéri 500 návštevníkov. Pri základnom protokole je to 200/100.

V prípade stojacich ľudí je počet obmedzený dokonca na 100 v exteriéri a 50 v interiéri, pričom je takisto nutné mať zoznam účastníkov. Osobitne upravené sú aj podmienky osláv, svadieb a sobášov, krstov, karov a pohrebov, ako aj bohoslužieb.

Návštevy a zábava

Návštevy v nemocniciach, zariadeniach sociálnych služieb či väzniciach sú v oranžovom stupni ostražitosti povolené len so súhlasom zriaďovateľa alebo riaditeľa. Opäť však majú očkovaní výnimku a toto povolenie nepotrebujú.

Podobne je to aj pri športových podujatiach, očkovaní sa na nich môžu zúčastniť bez obmedzení. Pri OTP protokole je už počet športovcov obmedzení na 400 v exteriéri a 200 v interiéri. V rámci základného protokolu môže byť na povinnom zozname maximálne 50 ľudí.

Osobitne upravené sú lanové dráhy, fitness centrá, wellness centrá, kúpele a aquaparky. Pri umelých vodných plochách, teda bazénoch a plavárňach platí: očkovaní bez obmedzení, OTP protokol s 50 percentnou kapacitou a pri základnom protokole maximálne 10 ľudí.

Obchody a služby

Pri obchodoch a službách očkované osoby nemajú žiadne výhody, COVID automat nastavuje pravidlá v oranžovom stupni ostražitosti pre všetkých rovnako. Na 15 metrov štvorcových je povolený maximálne jeden zákazník.

Čo sa týka reštaurácií, tam si budú môcť majitelia takisto vybrať, či svoje služby poskytnú iba zaočkovaným alebo aj ľuďom neočkovaným a netestovaným. Podľa vyjadrení šéfa Inštitútu zdravotných analýz (IZA) Mateja Mišíka bude tiež možné tento režim počas dňa meniť.

Ak bude otvorené pre zaočkovaných, prípadne v rámci OTP protokolu, pri jednom stole vo vnútri budú môcť sedieť štyri osoby, respektíve osoby z jednej domácnosti. Medzi stolmi budú musieť byť dvojmetrové rozostupy. Sedenie v exteriéri nebude obmedzené.

V rámci základného protokolu v oranžovom stupni ostražitosti platí, že na terase môže sedieť maximálne 10 ľudí a otvorených môže byť minimálne 50 percent stien reštaurácie.

Päť farieb

Každý ďalší z celkovo piatich farebných stupňov COVID automatu pravidlá ešte sprísňuje. Po stupni zeleného monitoringu a oranžovej ostražitosti nasleduje červený 1. stupeň ohrozenia, fialový 2. stupeň ohrozenia a čierny 3. stupeň ohrozenia.

Niektoré okresy však teoreticky nemajú šancu dostať sa až do čierneho stupňa, nakoľko už teraz spĺňajú požiadavku na dostatočnú zaočkovanosť obyvateľov nad 50 rokov. O stupeň nižšie sú už dnes automaticky posunuté okresy Bratislava a Dunajská Streda.

Veľmi blízko k hranici 65 percent plne zaočkovaných v rizikových vekových kategóriách sú aj okresy Senec a Pezinok, ako dokazujú vizualizácie Iniciatívy Veda pomáha. Nad 60 percent sa už dostali aj okresy Trnava, Šaľa, Galanta, Komárno, Žilina a Trenčín.

Na opačnom konci rebríčka sa však nachádza ďaleko viac okresov. Celkovo 16 sa nedostalo ešte ani na 50 percent plne zaočkovaných ľudí vo veku nad 50 rokov. Najhoršími troma sú okresy Poltár, Detva a Čadca.

Ďalších 25 okresov sa snaží prekonať aspoň základnú hranicu 55 percent zaočkovaných v rizikovom veku. Ani tá by im však ešte nedala výhodu, má ich ale motivovať v tom, aby sa snažili zaočkovať viac ľudí z rizikovej populácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matej MišíkVladimír Lengvarský
Firmy a inštitúcie Iniciatíva Veda pomáha - COVID-19IZA Inštitút zdravotných analýzMZ Ministerstvo zdravotníctva SRÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR