S pribúdajúcim počtom vyliečených pacientov z ochorenia COVID-19 sa ukázalo, že rovnako dôležitá ako liečba akútnych problémov je aj následná starostlivosť. Kľúčová je najmä rehabilitačná liečba, ktorej cieľom je celková regenerácia vnútorného prostredia orgánov.
Dôraz sa pri postcovidovej rehabilitácii kladie aj na zvýšenie kapacity pľúc a opätovné plnohodnotné okysličenie krvi.
„Rehabilitácia, ktorá začína na lôžku, prebieha do prepustenia pacienta. Po prepustení je pacientovi odporúčané, aby sa prihlásil na ambulantnom rehabilitačnom pracovisku, kde si následne dohodne termín vyšetrenia,“ vysvetľuje doktor Pavol Joppa.
Kto by mal rehabilitovať
Rehabilitácia je podľa neho určená dvom skupinám pacientov. V prvej sú, samozrejme, pacienti s najťažším priebehom ochorenia, ktorí majú trvalé poškodenie.
Pre COVID-19 majú slovenskí psychiatri plné ruky práce. Vírus tiež priamo spôsobuje neurologické ochorenia
„Častokrát sa stane, že to poškodenie je tak rozsiahle, že chorí v podstate zostáva závislý od kyslíka a nie je ho možné prepustiť bez indikácie a predpisu zdroja kyslíka na domov,“ dopĺňa Joppa, ktorý sa dlhodobo venuje chronickým pľúcnym ochoreniam.
Znamená to, že pacient zostáva v takzvanom chronickom dychovom zlyhávaní a prísun kyslíka potrebuje nepretržite aj doma.
Druhú skupinu tvoria ľudia, ktorí majú po ochorení COVID-19 následky, ale pľúca im dychovo nezlyhávajú.
„Neoddeliteľnou zložkou je opäť pokračovanie v liečebnej rehabilitácii. Čiže to, čo fyzioterapeut pacientov v nemocnici naučil, v tom by mali pokračovať aj doma,“ dodal na záver prednosta kliniky pneumológie a ftizeológie.
Rehabilitačné videá
Aj ľuďom so stredným či ľahkým priebehom ochorenia sa však tieto cvičenia môžu zísť. Nie každý po ukončení karantény či PN-ky podstúpi röntgen pľúc, aby sa zistilo, či má nejaké následky ochorenia.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) a Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) preto v uplynulom týždni pripravili krátke odborníkmi vedené videá, ktoré slúžia ako návody na domácu rehabilitáciu pre post-COVIDových pacientov.
Farmaceutický priemysel nie je v koronakríze víťazom, vírus tvrdo zasiahol rôzne klinické štúdie
Košická nemocnica zverejnila sériu takýchto videí, v ktorých by pacientom mali pomáhať rodinní príslušníci alebo členovia domácnosti. Bratislavský ústav pripravil video, ktorého podstatou sú cviky na predýchanie pľúc a ktoré zvládne pacient aj sám bez pomoci.
Okrem dýchacích cvičení sú vo videách aj masáže a cviky, ktoré majú ľuďom pomôcť vrátiť sa takpovediac späť do života.
Nafúkať balónik
Existuje spôsob, ako spoľahlivo zistiť, či sú pľúca po prekonaní koronavírusového ochorenia oslabené alebo nie. Pokúste sa napríklad doma nafúkať balónik, napriek ľahkému priebehu ochorenia s tým možno budete mať problém.
Zbaviť sa prípadného problému môžete práve vďaka rehabilitácii, kvôli ktorej v zahraničí zriaďujú „postcovidové“ centrá. Na Slovensku zatiaľ takéto inštitúcie nemáme, no autority hovoria aspoň o možnostiach kúpeľnej liečby.