Chirurgické laparoskopické operácie robia v Ústrednej vojenskej nemocnici SNP Ružomberok rýchlejšie a bezpečnejšie ako v minulosti. Umožňuje to nová 3D laparoskopická veža, s ktorou tento rok už operovali 280 pacientov.
„Práca pre priestorové videnie a pre detaily, ktoré je možné vidieť, je na vyššej úrovni. Pohyby sú koordinovanejšie a presnejšie, čo prináša menej potenciálnych komplikácií,“ opísal dnes pre médiá prácu na novom prístroji prednosta chirurgickej kliniky Viliam Kubas.
Prístroj podľa jeho slov poskytuje lepší komfort pre operatéra, umožňuje vnímať hĺbku operačného poľa a tým poskytuje vyššiu bezpečnosť pri zákroku. Výhodou najmä pre pacienta je tiež kratší čas potrebný na operáciu. Ročne by mali s touto technológiou operovať v ružomberskej nemocnici približne 450 prípadov.
Nástroje na 3D veži sú rovnaké ako na 2D. Rozdiel je v kamere, ktorá umožňuje priestorové snímanie, lekári majú k dispozícii aj 3D monitory. „Operatéri musia pracovať so špeciálnymi okuliarmi, ktoré umožňujú vidieť priestorovo,“ priblížil primár centrálnych operačných sál Martin Petrík s tým, že komplikácie pri používaní okuliarov nezaznamenali.
„Keďže vývoj v súvislosti so zdravotnou prístrojovou technikou napreduje veľmi rýchlo, pri výmene starej laparoskopickej veže sme prirodzene zvolili najmodernejšiu dostupnú technológiu na trhu,“ dodal riaditeľ nemocnice Jozef Ježík.
Medzi najčastejšie zákroky patria operácie žlčníka, slabinovej prietrže či slepého čreva. Laparoskopia ako metóda diagnostiky a liečby sa využíva v medicínskej praxi viac ako 20 rokov. Prvú laparoskopickú operáciu v Ružomberku uskutočnili v októbri 1993.