Nemocnice potrebujú krv od darcov najmä v lete, keď je zvýšený počet úrazov. Ministerstvo zdravotníctva spolu s Národnou transfúznou službou (NTS) a nemocnicami v rámci dnešného Svetového dňa darcov krvi upozorňujú na to, že darovanie krvi je veľkou pomocou a darcovia pomáhajú tam, kde to najviac treba.
„Krv je vzácna tekutina, jej úloha je nezastupiteľná, dokáže zachraňovať ľudské životy a nedá sa ničím nahradiť,“ povedal minister zdravotníctva Tomáš Drucker, ktorý zároveň prevzal záštitu nad oslavami Svetového dňa darcov krvi.
Minister poďakoval všetkým, ktorí darujú krv a pomáhajú zdravotníkom zachraňovať životy pacientov. „Darcovia dávajú ten najväčší dar, svoju vlastnú krv, pričom za záchranu ľudského života neočakávajú odmenu. Tento čin uskutočňujú z čisto nezištných dôvodov, za čo im patrí poďakovanie a právom prináleží úcta,“ uzavrel Drucker.
Deň otvorených dverí na pracoviskách NTS
Národná transfúzna služba SR pripravila pri príležitosti Svetového dňa darcov krvi Deň otvorených dverí.
Návštevníci môžu v stredu v čase od 7.00 do 17.00 h navštíviť odberové pracoviská v Bratislave na Kramároch a v Ružinove, v Banskej Bystrici, v Košiciach, v Nitre, v Martine, v Nových Zámkoch, v Poprade, v Prešove, v Trenčíne, v Trnave či v Žiline.
„Národná transfúzna služba sa aj v rámci Svetového dňa darcov krvi snaží informovať a vzdelávať verejnosť o tom, že darcovstvo krvi významne pomáha pri záchrane životov,“ uviedla generálna riaditeľka NTS Renáta Dundová.
Pohľad z nemocníc
Ako upozornil vedúci programu transplantácií pečene vo Fakultnej nemocnici F.D. Roosevelta v Banskej Bystrici František Hampl, orgánové transplantácie a špeciálne transplantácie pečene by bez darcovskej krvi nebolo možné vykonávať. „Pri transplantácii pečene dochádza k enormným stratám krvi a pacient by bez transfúzie a použitia krvných derivátov operáciu neprežil,“ pripomenul Hampl.
Lekári tiež upozorňujú na možnosť autotransfúzie – odberu krvi samotného pacienta pred zákrokom. Primár Oddelenia pediatrickej ortopédie a vedúci lekár Spondylochirurgického oddelenia FNsP Žilina Juraj Popluhár však upozorňuje, že množstvo predoperačne odobratej krvi často nestačí a krv sa berie aj z krvnej banky. „Neraz dieťa potrebovalo špeciálne upravený krvný derivát pre iné pridružené ochorenia,“ spomína Popluhár.
Prednosta Kliniky cievnej chirurgie NÚSCH, a.s. a primár Oddelenia cievnej chirurgie NÚSCH, a.s., Bratislava Ján Tomka dodal, že v NÚSCH je zároveň zverejnená výzva pre rodinných príslušníkov a známych pacientov, ktorých čaká operácia, aby darovali krv. „Pomôcť tak môžu svojmu príbuznému alebo aj inému chorému pacientovi a môžu sa tak spolupodieľať na záchrane jeho života,“ povedal Tomka.