BRATISLAVA 7. júla (WEBNOVINY) – Približne 4 300 učiteľov, ktorí sa zapojili do národného projektu Vzdelávanie učiteľov základných škôl v oblasti cudzích jazykov, si urobí dlhšiu prestávku. Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ) musí od zimného semestra akademického roka 2010/2011 pozastaviť projekt pre nedostatok peňazí. Dnes sa na tom dohodli koordinátori vysokých škôl spoločne s riešiteľmi projektu pri ŠPÚ. „Nedostatok finančných prostriedkov bol spôsobený neschopnosťou sekcie ekonomiky pre štrukturálne fondy EÚ Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR priebežne zúčtovať výdavky, a tým bola zastavená aj možnosť Štátneho pedagogického ústavu získať potrebné finančné prostriedky,“ povedala Ivana Gregorová zo ŠPÚ. O reakciu sme požiadali aj ministerstvo.
Ústav dnes dlhuje viac ako milión eur vysokým školám, vzdelávacím centrám a iným dodávateľom ešte za časť vzdelávacích aktivít v zimnom semestri 2009/2010 a za vzdelávanie v celom letnom semestri toho istého akademického roka. Národná koordinátorka odborných aktivít Anna Butašová dodáva, že vysoké školy zapojené do projektu na toto vzdelávanie peniaze z vlastných zdrojov nemajú. Štátny pedagogický ústav nemôže uhradiť peniaze vysokým školám a iným dodávateľom, kým ministerstvo neskontroluje aspoň polovicu z nich. V súčasnosti nemá zúčtované platby od januára do decembra 2009. „Faktúry v tomto objeme sme predložili ministerstvu, teraz čakáme, kým ich skontroluje a potvrdí, či sú oprávnené alebo nie,“ povedala agentúre SITA Gregorová.
O dovzdelávaní učiteľov rozhodol v roku 2008 minister školstva Ján Mikolaj, ktorý presadil novú Koncepciu vyučovania cudzích jazykov v základných a stredných školách. Každá základná škola musela od roku 2010 v prechodnom období tri roky zabezpečiť výučbu prvého cudzieho jazyka kvalifikovaným učiteľom cudzieho jazyka. V pilotnom semestri sa vzdelávali len učitelia, ktorí boli v jazyku začiatočníci. Od novembra tohto roka sa do projektu zapojili všetky skupiny prihlásených učiteľov, vrátane začiatočníkov, čo predstavuje 4 300 pedagógov z celého Slovenska. Veľká časť týchto učiteľov sa prihlásila aj na letné školy, aby si zdokonalili svoje znalosti, ale pre nedostatok finančných prostriedkov nebolo možné uspokojiť všetkých záujemcov. Zrejme ani tí, ktorí boli vybraní pre tieto prázdniny, sa pre nedostatok finančných prostriedkov na letných školách nezúčastnia.
Do vzdelávania učiteľov je v súčasnosti zapojených jedenásť univerzít, ktoré zamestnávajú približne 339 lektorov. Na vysokých školách učia angličtinu, nemčinu, francúzštinu, ruštinu, španielčinu či taliančinu. Národný projekt je určený pre dve cieľové skupiny učiteľov. Prvú skupinu tvoria zamestnaní a kvalifikovaní učitelia 1. stupňa základných škôl, ktorí nemajú kvalifikáciu pre vyučovanie cudzieho jazyka. Druhú cieľovú skupinu predstavujú zamestnaní kvalifikovaní učitelia cudzích jazykov, vyučujúci na 2. stupni základných škôl. Títo si rozšíria vzdelanie o pedagogicko-psychologické poznatky a didaktiku, aby mohli vyučovať jazyky aj na prvom stupni ZŠ. Učiť cudzie jazyky budú môcť vďaka osvedčeniu, ktoré získajú po štvorsemestrálnom (úroveň A2/B1 – učitelia so základmi jazyka) alebo osemsemestrálnom štúdiu (úroveň A0/A1 – začiatočníci).
Doplňujúce štúdium učiteľov má vyriešiť nedostatok jazykárov v školách. Od septembra tohto roka sa budú deti na základných školách povinne učiť prvý cudzí jazyk od tretej triedy, s druhým jazykom začnú od šiestej triedy. Na projekt sa má z eurofondov použiť 16,6 milióna €. Učitelia, ktorí sa zapájajú do projektu, dostali notebook, učebnice, preplácali im cestovné. Každá zapojená základná škola navyše dostala dataprojektor.
SITA