Vývoj nezamestnanosti na Slovensku ovplyvnila druhá vlna pandémie, prepúšťalo sa najmä vo výrobe

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Nezamestnanosť
Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

Vo vývoji miery nezamestnanosti na Slovensku na konci minulého roka je vidieť dopady druhej vlny pandémie a zavádzaných reštrikcií. V reakcii na zvýšenie miery evidovanej nezamestnanosti v decembri minulého roka o 0,19 percentuálneho bodu na 7,57 percenta to uviedol analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.

Noví nezamestnaní podľa neho pribúdali najmä z priemyselnej výroby, služieb, veľkoobchodu a maloobchodu. V nasledujúcich mesiacoch očakáva mierne zvýšenie nezamestnanosti v reakcii na ďalší vývoj epidemiologickej situácie na Slovensku i v zahraničí, ako aj pre zvýšenú neistotu, čo sa bude premietať aj do rozhodovania firiem.

Potrebujeme zvládnuť vakcináciu

„Naďalej platí, že štátne opatrenia na ochranu zamestnanosti zohrávajú významnú úlohu a pri správnom nastavení majú aj v budúcnosti potenciál tlmiť negatívne dopady na trhu práce,“ upozornil analytik.

Viac o téme: Ekonomické dopady koronavírusu

Pre rýchle ekonomické zotavenie, najmä pre uvoľnenie tlaku na zamestnávateľov v službách či v obchode, je podľa analytika Slovenskej sporiteľne dôležité venovať pozornosť dobrému zvládnutiu vakcinácie, čo by vytvorilo potenciál na výraznejšie hospodárske oživenie už od neskorej jari či začiatkom leta.

Vyše 200-tisíc ľudí bez práce

Miera evidovanej nezamestnanosti bola v decembri minulého roka na úrovní 7,57 percenta. Ako ďalej vyplýva z údajov zverejnených Ústredím práce, sociálnych vecí a rodiny SR, v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom vzrástla o 0,19 percentuálneho bodu a medziročne stúpla o 2,65 percentuálneho bodu.

Počet uchádzačov o zamestnanie pripravených ihneď nastúpiť do práce dosiahol 207 184 osôb, čo je v porovnaní s predchádzajúcim mesiacom nárast o 5 236 osôb.

Miera nezamestnanosti vypočítaná z celkového počtu uchádzačov o zamestnanie bola v decembri uplynulého roka na úrovni 8,3 percenta. Medzimesačne vzrástla o 0,16 percentuálneho body. Úrady práce evidovali celkovo 227 341 ľudí bez práce, čo je o 4 365 osôb viac ako v novembri 2020. Podľa doby evidencie je až 79 667 uchádzačov evidovaných viac ako 12 mesiacov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Matej Horňák