Výstavba nájomného bývania je kľúčová, no nesmierne ťažká úloha, a to najmä preto, že má viacero „vlastníkov“. Pre agentúru SITA to uviedla sociologička Zuzana Kusá. Zdôraznila, že bez súhlasu obce a vlastníkov pozemkov je v tomto smere v súčasnosti „cesta zarúbaná“.
K obmedzeniu hlasu samospráv a jej obyvateľov v základných otázkach akou je bývanie či k usmerneniam bytovej výstavby, ktoré by predchádzali segregácii sociálnych či etnických skupín, sa podľa nej žiadna demokratická vláda na Slovensku zatiaľ neodvážila.
Nespochybniteľná prospešnosť
Kusá to konštatovala s tým, že takéto politiky v bývaní sú vo viacerých demokratických krajinách realitou a ich prospešnosť sa nespochybňuje.
Ako ďalej priblížila, ľuďom nemožno pomôcť, aby sa posunuli na vyššiu úroveň, ak budú nútení žiť v preplnených príbytkoch, bez dostatočného prístupu k vode, energiám či vzdialení od verejných služieb.
Dôležitá téma
Aj podľa Františky Ondrašikovej z neziskovej organizácie Projekt Dom.ov je bývanie v súvislosti s marginalizovanými rómskymi komunitami (MRK) najdôležitejšou témou.
Kým sa nebude vláda intenzívne venovať prelomu takzvanej „poroby bývania v rómskych osadách“, bude sa podľa nej tento problém zväčšovať.
Domnieva sa preto, že vláda by mala urobiť odvážne legislatívne úpravy, ktoré by urýchlili procesy vysporiadania pozemkov pod rómskymi osadami.