POPRAD 11. mája (WEBNOVINY) – Mesto Vysoké Tatry zavádza zber biologicky rozložiteľného odpadu. Na obstaranie techniky a zberných nádob získalo peniaze z fondov Európskej únie. „Tu v regióne sme asi prví dostali peniaze a uskutočnili projekt. Znamená to, že budeme vedieť zabezpečiť zber a zvoz kuchynského a reštauračného odpadu,“ uviedol počas dnešného predstavenia novej techniky riaditeľ Verejnoprospešných služieb Vysoké Tatry Peter Danko. Okrem kuchynského odpadu budú Verejnoprospešné služby spracovávať bioodpad z verejnej zelene a z orezávok stromov.
Separácia kuchynského odpadu je podmienená výstavbou kompostárne, ktorá zatiaľ v regióne chýba. Výstavbu kompostárne v blízkej budúcnosti pripravuje Poprad, Kežmarok aj spoločnosť Tatranská odpadová spoločnosť, ktorej akcionárom je aj mesto Vysoké Tatry. V prvej fáze tak budú Verejnoprospešné služby zhodnocovať len bioodpad z verejnej zelene a orezávok stromov. Ročne plánujú Verejnoprospešné služby na území mesta vyseparovať takmer 450 ton biologicky rozložiteľného odpadu.
Separovanie biologicky rozložiteľného odpadu víta riaditeľ Štátnych lesov Tatranského národného parku Peter Líška. Hlavne separácia kuchynského odpadu z domácností a reštauračných zariadení by mohla podľa neho prispieť k čiastočnému riešeniu problémov s „kontajnerovými“ medveďmi. „Znižuje sa riziko kontaktu divo žijúcej zveri s takýmto odpadom, jej návyk na konzumáciu takého odpadu a tým aj minimalizácia stretu hlavne medveďov s ľuďmi,“ uviedol Líška. Ľahká dostupnosť potravy v blízkosti ľudských obydlí je jedna z vážnych príčin návyku zvierat hľadať si potravu v blízkosti ľudí. „Nie je to však rozhodujúca príčina. Hlavne u medveďov je rozhodujúce to, že ich počet je veľmi vysoký a je vyšší ako únosnosť tohto prírodného prostredia,“ dodal Líška.
Obce a mestá na Slovensku sú povinné zaviesť separáciu biologicky rozložiteľného odpadu do roku 2013. Mesto Vysoké Tatry je medzi prvými samosprávami, ktoré s týmto projektom začínajú. Náklady na projekt sú 587 862 eur. Z toho 85 % získali z Kohézneho fondu, desať percent prostriedkov zo štátneho rozpočtu. Mesto sa na projekte podieľa piatimi percentami, čo predstavuje 29 393 eur. Peniaze z projektu použilo mesto na nákup zberového auta, traktora, drviča bioodpadu, nakladača, špeciálneho vozidla na zber kuchynského odpadu a zberné nádoby.
SITA