Sprísnenie kontrol exportu by mohlo viesť k tomu, že by ruská armáda mohla byť neschopná prevádzkovať špičkové zbrane a komunikačné systémy, ktoré používa na Ukrajine.
Takmer všetky moderné ruské vojenské systémy totiž závisia od mikroelektroniky vyrobenej na Západe. Poukazuje na to správa výskumníkov z britského Royal United Services Institute (RUSI), podľa ktorých si Moskva našla cestu, ako obísť sankcie a exportné kontroly.
Západ musí konať rýchlo
Ak by sa podarilo uzavrieť medzery, ruská armáda by mohla byť trvalo degradovaná, ale Západ musí konať rýchlo, informuje spravodajský portál BBC.
Viac o téme: Vojna na Ukrajine
Výskumníci z RUSI niekoľko mesiacov na Ukrajine skúmali 27 ruských najmodernejších zbraňových systémov, či už skonfiškovaných, zneškodnených alebo opustených. Zistili, že v nich je najmenej 450 rôznych druhov unikátnych v zahraničí vyrobených komponentov, zväčša vyrobených v USA, ale aj v iných západných krajinách.
V ruských zbraňových systémoch sa na bojisku objavujú produkty známych značiek, ako sú Sony a Texas Instruments. Neexistujú ale žiadne náznaky, že by sa tieto firmy podieľali na odosielaní komponentov do Ruska.
Rusko si našlo niekoľko metód
Vedúci výskumný pracovník v RUSI a jeden z autorov správy Jack Watling pre BBC uviedol, že ak sa Rusku trvalo zablokuje prístup k citlivým komponentom, „Rusi nebudú môcť doplniť arzenál vybavenia, ktoré minuli na Ukrajine“.
Američania pošlú Ukrajine miliardovú vojenskú pomoc, v balíku sú aj raketomety HIMARS a Javeliny
Západné komponenty sú dôležité pre zariadenia využívané pri delostreleckých či raketových útokoch, podotklo. Rusko si zjavne našlo niekoľko metód, ako zaobstarať potrebné komponenty. Jednou je tajná sieť, ktorá existuje v určitej forme už od čias Sovietskeho zväzu, prevádzkujú ju ruskí spravodajskí dôstojníci a využíva medziľahlé prepravné uzly ako Hongkong a Malajzia.
Ukrajina dostala od USA aj strely AGM-88 HARM, aby jej lietadlá mohli útočiť na ruské radarové systémy
Niektoré spoločnosti, ktoré exportujú tieto dôležité súčiastky, tiež nevedia, kto je konečný používateľ. Niektoré zase nekladú veľa otázok, doplnil Watling.