Výlet do najväčšieho golfového klubu Mission Hills

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bez názvu
Ilustračné foto Foto: SITA/AP

Šarmantná Lucinda

Let zo Šanghaja do mesta Shenzhen (Šen-čen) trvá necelé dve hodiny. Letíme na juh, a keďže je jasno, pri pristávaní zbadáme lesklú hladinu Juhočínskeho mora. Sme v najjužnejšej čínskej provincii Guangdong (Kuang-tung), necelú hodinu jazdy autom od Hongkongu. Asi o tridsať minút neskôr sme už na recepcii hotela Mission Hills Resort. Vzápätí sa stretávam s mladou a mimoriadne šarmantnou Lucindou Keungovou, obchodnou a marketingovou riaditeľkou tohto obrovského komplexu, ktorá mi poskytuje základné informácie. „Výstavba komplexu, ktorý sa rozprestiera na ploche pätnásť kilometrov štvorcových, stála šesťstodvadsaťpäť miliónov amerických dolárov. Má viacero superlatívov: najväčší golfový klub na svete s rozlohou takmer tridsaťtisíc metrov štvorcových, najväčší golfový obchod na svete, najväčšie detské ihrisko na sve te, najväčší tenisový komplex s päťdesiatjeden kurtmi,“ hovorí Lucinda a pokračuje: „Okrem dvanástich majstrovských dizajnových ihrísk tu nájdete aj šesť cvičných lúk, štyri kúpeľné centrá, tristopätnásť izieb a apartmánov v päťhviezdičkovom hoteli a dva luxusné rezidenčné komplexy.“

Otec golfu v Číne

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Autorom myšlienky rozvíjať golf v Číne, ale aj vybudovať tento úžasný areál je Dr. David Chu. Je to predovšetkým jeho zásluha, že sa Čínska ľudová republika stáva nielen špičkovou a vyhľadávanou golfovou destináciou, ale aj jedným z najväčších rezervoárov golfových talentov na svete. Hovoria mu otec golfu v Číne. A preto spoločnosť KPMG v apríli tohto roka v Dubaji udelila Dr. Chuovi na Golf Business Forum ocenenie určené veľvyslancom tohto športu, ktorí sa najviac pričinili o rozšírenie golfu a jeho popularizáciu. A tak sa tento čínsky golfový vizionár priradil k takým golfovým celebritám, akými sú Jack Niklaus, Arnold Palmer, Gary Player, Greg Norman a zakladateľ európskej túry Ken Schofield.

Dvanásť dizajnérov

Hádam nikde na svete sa nepodarilo ponúknuť na jednom mieste príležitosť toľkým golfovým ikonám ako práve v Mission Hills. Profesionáli z piatich kontinentov zanechali na tunajších dvanástich ihriskách svoju nezameniteľnú pečať: Jack Niklaus (USA), Nik Faldo (Spojené kráľovstvo), Jumbo Ozaki (Ja pon sko), Ernie Els (Južná Afrika), Vijay Singh (Fidži), Zhang Lianwei (Čína), Greg Norman (Austrália), Pete Dye (USA), David Lead better (Španielsko) a Annika Sörenstamová (Švédsko). A tak každé ihrisko ponúka hráčom jedinečné, unikátne a nezameniteľné výzvy. Zrkadlia štýl a skúsenosti tvorcov z celého sveta.

Kým napríklad ihrisko Olazabal je najdlhšie, meria 6 693 metrov, dráhy na ihrisku Norman lemujú husté aleje stromov a jeho kobercový vzhľad pripomína Royal Melbourne v Austrálii. Mimochodom, práve toto ihrisko má povesť hádam najťažšieho ihriska v Ázii. Oveľa priateľskejšie k hráčom je tvarovanie dráh i grínov v podaní Davida Leadbettera, ale aj Davida Duvala či Anniky Sörenstamovej. Ihriská dizajnované podľa projektov Ernieho Elsa a Jumba Ozakiho sú zasa osvetlené reflektormi, a tak sa na nich dá začať hrať aj neskôr popoludní.

Jediný staviteľ

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Okrem iných osobitostí komplexu Mission Hills je pozoruhodné a určite nevšedné, že za samotnou realizáciou všetkých ihrísk stojí jediná spoločnosť. Schmidt-Curley. Sídli v Arizone. Jej spolumajiteľ Brian Curley svojho času vyhlásil: „Veľkosť tohto projektu nebola jediným úspechom firmy. Veď si len predstavte, že sme doslova presúvali pohoria zeminy. No za najväčší rozdiel pri tvarovaní ihrísk považujem rôzny štýl pieskovísk. Inak všetci akceptovali miestnu prírodu, charakterizovanú najmä hustou džungľou. Keďže v pod state majú všetky ihriská rovnaký základ, snažili sme sa ich odlíšiť aj inou trávou, inak vytvarovanými dráhami i pieskoviskami.“ Počas krátkej existencie už bolo na Mission Hills usporiadaných viac ako päťdesiat špičkových turnajov. A ďalšie sa chystajú. Napríklad v roku 2018 tu opäť plánujú usporiadať Omega World Golf Championships.

Dve z dvanástich

Ak by ste plánovali hrať na ktoromkoľvek ihrisku v tomto jedinečnom areáli, nezabudnite si rezervovať hracie časy ešte u nás doma, na Slovensku. Môže sa vám totiž stať, že sa na vybrané ihrisko nedostanete. Dôvod je jednoduchý: obrovský záujem hráčov doslova z celého sveta. Samozrejme, asi najviac je domácich, predovšetkým z Hongkongu. No stretnete tu Američanov, Angličanov, Švédov, Francúzov, Španielov, Nemcov, Austrálčanov, Japoncov. Hotový golfový Babylon. Môj domáci výber padol najskôr na Ozaki Course (par 72, dĺžka 6 423 m), ktorý dizajnoval Japonec Jumbo Ozaki, vlastným meno Masaši Ozaki. Hoci začínal ako hráč bejzbalu, od dvadsiatich troch rokov je profesionálnym golfistom. Najúspešnejším Japoncom všetkých čias na domácej túre. Vyhral 94 turnajov a vlani v máji bol uvedený do Svetovej golfovej Siene slávy.

Bez názvu
Foto: SITA/AP

Výber dizajnérov ihrísk na Mission Hills bol teda v každom prípade excelentný. Jumbo to len potvrdzuje. Ihrisko je položené v dramatickom teréne. Úspech má ten, kto sa približuje k jednotlivým jamkám pomaly a s rozmyslom, keďže často ho tlačia úzke prechody, vodné prekážky či umne položené nástrahy vo forme pieskovísk. No žiadne skryté prekvapenia. Absolútne férové ferveje i gríny. A vo výbornom stave. Samozrejme, ak sa zo širokých dráh dostanete do rafov, máte problém. Porasty sú síce krásne zelené, ale prekliato husté, kde sotva nájdete loptičku. Šťastie môže priniesť spoľahlivé oko profesionálneho nosiča. Na ihriskách v Mission Hills Golf Clube je povinnosťou mať domáceho nosiča. Ale príjemnou povinnosťou, keďže zvyčajne sú to mladé dievčatá v typických červených uniformách s bielymi tropickými helmami. A ešte čosi Ozaki Course je jedným z dvoch tunajších ihrísk, kde si môžete vyskúšať hru aj pri umelom osvetlení. Samo zrejme, že som túto príležitosť využil. Zistil som, že som mal väčšie problémy nielen trafiť loptičku, ale ju aj nájsť. Ale cením si to ako dobrú skúsenosť.

Veľký Fidžan

Trojnásobný víťaz turnajov s označením major Vijay Singh vytvoril projekt s množstvom inovatívnych dizajnových prvkov. Napríklad jamka číslo 11 (par 5). Excelentný pravý dogleg s dvoma frevejami vpravo i vľavo. Navyše na pravej strane je jazero.
Bez názvu
Foto: SITA/AP

Ak sa chcete vyhnúť hlbokým a veľkým pieskom, musíte hrať na pravej strane ferveje. Pred grínom je 120 metrov dlhé pieskovisko… No napriek takýmto čerešničkám je ihrisko zvládnuteľné tak pokročilými hráčmi, ako aj začiatočníkmi.

Keď sa hra skončí

V päťhviezdičkovom hoteli bývam v komfortnej a luxusnej izbe s nadštandardne veľkými posteľami a s výhľadom na Vijay Course. Zostať sa však vyvaľovať v posteli, hoci veľkej a pohodlnej, by bol určite hriech. Chcem objaviť poklady tohto jedinečného komplexu. Mierim do Mission Hills Spa. Patrí totiž k najväčším v Ázii, veď má viac ako 8 000 m2. Sú tam tri unikátne kúpele a v nich skúšam moderné i tradičné relaxačné metódy, vrátane thajských masáží, ktoré rozmaznali moje telo i dušu. A keď sa v dokonalo uvoľnenej nálade prenesiem do tunajších skvelých siení gurmánov, zabúdam na celý svet a oddávam sa kráľovskému hodovaniu. Okolo sa nehlučne pohybuje milý, diskrétny a vždy ochotný personál. Cengne pohár o pohár a z neďalekého baru znie tichý plač saxofónu. A keď sa ráno lúčim s Mission Hills, nenápadne hádžem do malej fontány mincu. Rád by som sa vrátil.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať