BRATISLAVA 17. októbra (WEBNOVINY/AP) – Správu o potopení Titanicu od jednej z pasažierok, ktorá nešťastie prežila, vydražili v sobotu na aukcii vo Veľkej Británii za 20 tisíc libier (v prepočte zhruba 22 800 eur). Získal ju anonymný zberateľ z východnej Európy. Popis potopenia lode z roku 1912 prekonal odhadovanú predajnú sumu 15 tisíc libier (v prepočte 17 tisíc eur). Najdrahšie vydraženým predmetom bol plagát Titanicu, ktorý dosiahol cenu 60 tisíc libier (v prepočte 68 tisíc eur). Podľa licitátora Andrewa Aldridgea je to najvyššia suma, za akú sa plagát tejto lode kedy predal.
Prísažné vyhlásenie podpísala Laura Francatelli, ktorá sa zachránila na člne s jej prominentným zamestnávateľom Sirom Cosmom Duff-Gordonom. V záchrannom člne boli len dvanásti, jeho kapacita bola pritom omnoho vyššia. Duff-Gordon s manželkou, Lady Lucy Duff-Gordon, patrili k najkontroverznejším zachráneným. „Sir Cosmo dal členom posádky, ktorí boli v záchrannom člne, po päť libier, čo bola v tej dobe veľká suma, a vtedy sa to zle chápalo ako dávanie krvavých peňazí,“ uviedol licitátor Andrew Aldridge pred predajom. Verejnosť sa vtedy domnievala, že Duff-Gordon zaplatil posádke, aby ho rýchlo odviezla do bezpečia a nevracala sa pre topiacich sa. Aldridge sa však domnieva, že to mohol byť jednoducho prejav vďaky. „Stále sme veslovali a zastávali a zase veslovali,“ napísala Laura Francatelli. „Počula som niekoho hovoriť o podtlaku, ak sa loď potopí. Neviem, kto sa zapojil do rozhovoru. Boli sme ďaleko, keď sme videli, ako sa Titanic zdvihol a potopil sa. Zaznelo hrozné burácanie, keď sa potopil. Potom sa ozval krik a plač. Neviem, ako dlho trval. Takmer sme nehovorili. Muži rozprávali o Bohovi a modlitbách a manželkách. Všetci sme boli v tme,“ pokračuje správa.
Laura Francatelli mala 31 rokov, keď sa Titanic potopil. Jej podpísané vyhlásenie odovzdali britskej vyšetrovacej komisii. Po jej smrti v roku 1967 bolo vo viacerých súkromných zbierkach.
SITA