V hlavnom meste Libanonu vo štvrtok protestovali ľudia proti vláde v súvislosti s utorňajšou zničujúcou explóziou, ktorá zabila najmenej 149 ľudí a okolo 5000 ďalších zranila. Výbuch zrejme zapríčinila nedbanlivosť pri skladovaní 2750 ton dusičnanu amónneho. Policajti proti protestujúcim, ktorých sa pri parlamente zišli desiatky, použili slzný plyn.
Viac ako 300-tisíc ľudí bez domova
Výbuch zničil niekoľko častí Bejrútu. Desiatky ľudí ešte nenašli, pričom do hľadania sa zapojili aj francúzski či ruskí záchranári so psami.
Viac o téme: Výbuch v Bejrúte
Bejrút tu už nie je, plačú miestni. Státisíce prišli pri výbuchu o domovy (foto+video)
Guvernér Bejrútu Marwán Abbúd povedal, že viac ako 300-tisíc obyvateľov, čo predstavuje 12 % celkovej populácie mesta, zostalo bez domova. Ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že nemocnice nemajú dostatok lôžok a vybavenia na liečbu pacientov v kritickom stave. Nemocnice sa už pred výbuchom snažili vysporiadať so zlou situáciou spojenou s pandémiou koronavírusu.
Macron požaduje medzinárodné vyšetrovanie
Výbuch zničil aj obrovské zásoby obilia uložené v prístave a objavili sa obavy z rozsiahlej potravinovej krízy. Neistá je aj budúcnosť samotného prístavu. Škody predbežne vyčíslili na 10 až 15 miliárd dolárov.
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok navštívil mesto a vyhlásil, že prípad si vyžaduje medzinárodné vyšetrovanie.