V roku 2024 sa uskutočnia voľby vo viac ako 45 krajinách, ktoré tvoria polovicu svetového hrubého domáceho produktu. Varovným príkladom podkopania demokracie pomocou umelej inteligencie sú minuloročné septembrové voľby na Slovensku. Svetové ekonomické fórum (WEF) na to opätovne upozornilo v tohtoročnej správe o globálnej kyberbezpečnosti.
>>> Rubrika To fakt?
Búrka dezinformácií, aká vypukla pred slovenskými septembrovými voľbami, naštrbila podľa WEF podstatu demokracie. Na sociálnych sieťach sa Slovenskom šírila zvuková nahrávka, ktorá údajne zachytila rozhovor politika a zástupcu médií o plánoch na manipuláciu volieb vrátane kupovania hlasov. Hoci bola rýchlo označená za deepfake, falošnú zvukovú nahrávku vytvorenú pomocou umelej inteligencie, spôsobila vážne škody.
To fakt? Pravdepodobnosť partnerského násilia s počtom detí v domácnosti rastie
„Tento incident slúži ako mrazivé svedectvo o rastúcich hrozbách počas volieb, kedy sa umelá inteligencia stáva mocným nástrojom manipulácie,“ varovalo WEF už vlani. Zároveň vyzvalo medzinárodné spoločenstvo, aby si vzalo ponaučenie z diania na Slovensku a prehodnotilo nástroje na ochranu demokracie.