Slovensko dlhodobo zaostáva v oblasti digitalizácie, prijaté opatrenia majú situáciu zlepšiť

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Inovácie v zdravotníctve, digitalizácia
Ilustračné foto: Gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovensko v digitalizácii dlhodobo zaostáva. Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) očakáva, že prijaté opatrenia v tejto oblasti majú pozíciu krajiny zlepšiť. Pri bilancovaní piatich mesiacov pôsobenia dočasnej úradníckej vlády Ľudovíta Ódora rezort uviedol, že v informatizácii tiež napredovali.

Nové digitálne služby pre občanov

„Napriek krátkemu obdobiu sa nám podarilo zrealizovať niekoľko dôležitých krokov pre podporu pozície Slovenska v DESI indexe, ktorý odráža našu pripravenosť na digitálnu transformáciu. Výrazne sme sa posunuli napríklad v príprave zavádzania nových digitálnych služieb pre občanov,“ uviedol štátny tajomník pre informatizáciu Martin Bezek.

Ministerstvo informatizácie v rámci digitálnych služieb pre občanov uzavrelo zmluvy o spolupráci pri zavádzaní životných situácií pri kúpe nehnuteľnosti, hľadaní zamestnania, chorobe či odchode do dôchodku so všetkými kľúčovými ministerstvami a inštitúciami. „Dopracovali sme tiež dva prototypy pre životnú situáciu začatie podnikania a kúpa auta,“ priblížilo ministerstvo.

Projekt Digitálni seniori

V uplynulých mesiacoch takisto podporili vznik európskych centier digitálnych inovácií či vybudovanie nového superpočítača. Predstavuje špičku v strednej Európe a našim výskumníkom, vedcom a firmám umožní vykonávať špičkové simulácie, urýchliť analýzu údajov a riešiť zložité výzvy v rôznych sektoroch.

„Odštartovali sme tiež ďalšiu fázu úspešného projektu Digitálni seniori. Do polovice roka 2026 sa v digitálnych zručnostiach vyškolí viac ako 105-tisíc seniorov,“ dodalo ministerstvo informatizácie.

Slovensko v tretej desiatke

Podľa spomínaného indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti (DESI), ktorý zverejňovala Európska komisia, sa Slovensko nachádza až v tretej desiatke spomedzi 27 členských štátov Európskej únie. Vlani v tomto rebríčku opäť kleslo, a to na 23. miesto, teda o jedno nižšie ako rok predtým.

Minulý rok bol tak náš historicky najslabší v tomto indexe. V roku 2018 v ňom bolo Slovensko ešte na 20. priečke. Od roku 2023 a v súlade s programom politiky digitálneho desaťročia do roku 2030 sa podľa Európskej komisie DESI integruje do správy o stave digitálneho desaťročia a používa sa na monitorovanie pokroku pri dosahovaní digitálnych cieľov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľudovít ÓdorMartin Bezek
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaMIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR