Najčastejším kanálom kybernetických útokov je na Slovensku e-mail. Kam smeruje najviac hrozieb?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hacker
Foto: ilustračné, Getty images
Tento článok pre vás načítala AI.

Počet kybernetických útokov na jednu organizáciu na Slovensku dosiahol v prvom polroku tohto roka priemerne 801 za týždeň. V júni sa počet kyberútokov v porovnaní s januárom takmer strojnásobil.

Uvádza to analýza kyberbezpečnostnej spoločnosti Check Point. Uvedený týždenný priemer bol pritom mierne pod svetovým priemerom, najčastejším typom bol botnetový útok.

Škodlivé súbory

Kyberútoky na Slovensku počas prvých šiestich mesiacov najčastejšie cielili na výrobný sektor, kde evidovali systémy telemetrie priemerne 1 380 útokov týždenne. Početnosťou nasledovali kyberútoky vo verejnej správe a v obrannom sektore.

Najčastejším kanálom útokov zostáva dlhodobo e-mail, v júni 2024 bolo napríklad u nás 78 % škodlivých súborov doručených e-mailom. Najčastejšie mali koncovku .exe, približne tretina ale bola vo formáte .docx alebo .xls. Ich cieľom je preniknúť do systémov alebo ukradnúť a zneužiť citlivé údaje.

Faktory kybernetickej bezpečnosti

Prvú obrannú líniu, ktorú dokážeme vybudovať a posilňovať v každej organizácii bez rozdielu veľkosti a zamerania, sú sami používatelia. Ich schopnosť rozoznať útok na základnej úrovni, pozornosť a opatrnosť sú kľúčovým faktormi kybernetickej bezpečnosti,“ uviedol Tomáš Valenta zo spoločnosti Check Point Software Technologies.

Údaje v správe pochádzajú z ThreatCloud AI, nástroja Big Data Intelligence spoločnosti Check Point. Ide o popredného poskytovateľa kyberbezpečnostných riešení pre vlády a organizácie vo svete. Check Point chráni viac ako 100-tisíc organizácií všetkých veľkostí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Check Point Software Technologies