Na tohtoročnom hackathone budú súťažiaci vytvárať koncept digitálneho dvojčaťa mesta Prešov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Hackathon
Na tohtoročnom hackathone budú súťažiaci vytvárať koncept digitálneho dvojčaťa mesta Prešov. Foto: ilustračné, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Začať proces tvorby digitálneho dvojčaťa mesta Prešov, pomocou ktorého môže samospráva v budúcnosti lepšie plánovať svoju činnosť, simulovať plány či odhaľovať ich riziká pred samotným nasadením, je zámerom, s ktorým sa pokúsia mestu pomôcť IT profesionáli, ale aj študenti stredných a vysokých škôl na 5. ročníku hackathonu.

Koncept ovplyvňujúci chod mesta

Súťažiace tímy sa stretnú v piatok 20. a sobotu 21. októbra v priestoroch Múzea Solivar na podujatí, ktoré organizuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI) v spolupráci s Campus Cowork a je financované z Plánu obnovy a odolnosti SR. Na hackathone Digitálne dvojča mesta Prešov budú prihlásené tímy tvoriť koncept v niektorej z oblastí ovplyvňujúcich chod a riadenie mesta, ktorý musí vychádzať z reálneho prostredia Prešova a zohľadňovať súčasnú dostupnosť dát, ale aj ich budúce rozširovanie.

Samospráva zadala na tohtoročný hackathon tému vytvoriť inovatívny koncept modelu mesta, ktorého podstatou je možnosť modelovať rôzne situácie z oblasti energetiky, dopravy, životného prostredia, bezpečnosti, urbanizácie, odpadového hospodárstva a priamo reagovať na vzniknuté otázky a predpokladať ich dopad v skutočnej realite.

Digitálne dvojča mesta Prešov

“Mesto Prešov pri svojom fungovaní a rozhodovaní spracováva veľké množstvo dát a v budúcnosti ich bude ešte viac. Či už ide o merače energií alebo ovládanie verejného osvetlenia, všetky tieto veci začíname realizovať prostredníctvom smart technológií v rámci konceptov smart city. Práve digitálne dvojča je dôležitým nástrojom na to, aby nad nimi mali ucelenú kontrolu z jedného miesta a vedeli sme riadiť a simulovať procesy mesta založené na reálnych dátach, vyzbieraných z celého jeho územia,” uviedol primátor Prešova František Oľha.

Samospráva predpokladá, že sa hackerom podarí vytvoriť detailný koncept alebo prototyp pre digitálne dvojča mesta Prešov. Ten zlepší služby alebo zefektívni riadenie v niektorej z viacerých možných oblastí.

Zázemie v Solivare

„Výsledkom hackathonu by mali byť najmä technológie dátového skladu, teda budúca základná komunikačná a integračná platforma mesta, ktorá poslúži ako zárodok systému na komunikáciu s obyvateľmi, v rámci úradu, medzi mestskými firmami a aj medzi dodávateľmi IT riešení. Digitálne dáta o cestnej sieti, energiách, osvetlení, odpadovom hospodárstve, parkovaní či verejnej doprave už dnes mesto Prešov k dispozícii má. Do budúcna ich plánujeme ďalej zbierať a lepšie analyzovať pre ešte kvalitnejšie rozhodovanie,” dodal Oľha.

Zázemie hackerským tímom 20. až 21. októbra ponúkne prešovské Múzeum Solivar, pričom tímy budú môcť hackovať aj počas noci. Hodnotená bude funkčnosť a originalita, ale aj používateľská skúsenosť a samotná prezentácia navrhovaného riešenia. Medzi tri víťazné tímy bude rozdelená finančná odmena v celkovej výške 6 000 eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe František Oľha
Firmy a inštitúcie MIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SR