- aktualizované 5. augusta 2024, 14:14
Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR spustilo projekt, ktorý prinesie smart riešenia v krajských mestách a samosprávnych krajoch. Ako uviedol minister investícií Richard Raši (Hlas-SD), cieľom je pomôcť mestám určovať ich budúci rozvoj a smerovanie na základe presných dát a nie pocitov.
V rámci projektu s názvom Podpora samospráv na ceste k digitálnym dvojčatám a digitálnym službám je alokovaných viac ako šesť miliónov eur.
Nedostatok kapacít
„Podľa prieskumu až 75 percent všetkých samospráv považuje za problém implementácie digitálnych smart riešení nedostatok kapacít. Tento problém identifikovalo všetkých osem vyšších územných celkov,“ informoval Raši. Peniaze sú preto určené práve na doplnenie odborných zamestnancov venujúcich sa chytrým riešeniam.
Raši v informatizácii nemá zatiaľ žiadne výsledky, Remišová sa ostro ohradzuje proti jeho zastrašovaniu
Na smart riešeniach a vytváraní digitálnych dvojčiat samospráv bude pracovať 10 špecialistov na národnej úrovni a 16 koordinátorov v krajských mestách a vyšších územných celkoch. Pilotný projekt digitálneho dvojčaťa už beží v Žiari nad Hronom. Mesto sa ako prvé zo Slovenska objaví na digitálnej svetovej mape. Vďaka projektu sa zdigitalizujú všetky budovy, ale aj zeleň, parky či inžinierske siete v Žiari nad Hronom.
„Vďaka tomuto modelu bude môcť mesto v budúcnosti pri akejkoľvek investícii, riešení dopravnej infraštruktúry a výstavby dopredu vedieť, čo daný zákrok urobí so životným prostredím či dopravou,“ uviedol Raši.
Štandard
Prvú výzvu zameranú na smart riešenia vyhlásilo MIRRI v máji, týkala sa najmä inteligentných riešení zvyšujúcich bezpečnosť v mestách a obciach. Alokovaných v rámci nej bolo takmer 20 miliónov eur. Financie z projektu sú určené na odborných zamestnancov na 36 mesiacov a vzdelávací program.
Mestá budú môcť čerpané prostriedky využiť aj na nevyhnutné výdavky na realizáciu daného projektu. Ministerstvo pripravuje riešenia na dlhodobú udržateľnosť projektu.
Stroje na cvičenie či iPhony z verejných zdrojov. Pre vážne pochybenia Slovensko IT podáva Rašiho ministerstvo trestné oznámenie
„Smart agenda pre nás nie je módny hit ani výstrelok. Je to štandard v EÚ a chceme, aby bol rovnakým štandardom aj u nás. Chceme, aby sme cez digitálne prostredie dokázali riešiť kvalitu života ľudí v regióne,“ povedal štátny tajomník MIRRI Michal Kaliňák. Nastaviť sa takto dá napríklad parkovacia politika, dopravné koridory či zlepšiť kvalitu ovzdušia.
Smart projekty
„Z inteligentných riešení sme aplikovali na Slovensku mnoho príkladov, jedným z nich je Brezno, ktoré bude mať postupne až tisíc senzorov, ktoré budú dávať informácie týkajúce sa znečistenia životného prostredia, zmeny teploty a môžu výrazne pomôcť životu obyvateľov a mestu,“ povedal minister Raši.
Raši by si mal podľa Hargaša uvedomiť, že nie je ministrom vyplakávania. Namiesto výsledkov teatrálne vystavuje faktúry (video)
Mesto vie na základe týchto dát rozhodovať, kde bude v budúcnosti výroba, kde sa budú stavať obytné domy a podobne. Jedným zo smart projektov je aj projekt inteligentného riadenia dopravy v Trnave, ktorého výsledkom má byť upokojenie dopravy a možnosť jej dynamického riadenia.
V Dubnici nad Váhom má byť výstupom projektu smart riešení koncová služba s údajmi o dopravnej situácii, parkovaní, meteorologickej situácii a kvalite životného prostredia.
Remišová projekt kritizuje
Bývalá ministerka výstavby, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí) projekt kritizuje. Ako uviedla, Richard Raši má za sebou už takmer rok na ministerstve, ale zatiaľ čerpá peniaze najmä na preplácanie miezd úradníkov, pretože nie je schopný robiť zložitejšie projekty pre ľudí, a peniaze na mzdy úradníkov sa míňajú najjednoduchšie.
„Richard Raši ohlásil, že ide vyčleniť 6 miliónov eur na nových úradníkov, ktorí sa majú venovať príprave nejasne definovaných projektov pre inteligentné mestá. No mestá a vyššie územné celky potrebujú skôr peniaze na samotné projekty, nie na úradníkov,“ myslí si Remišová.
Raši prekonal aj neslávne logo Šimkovičovej, Remišová ho kritizuje pre ďalšie plytvanie na ministerstve
Dodala, že za jej pôsobenia na ministerstve vypracovali historicky prvý akčný plán inteligentných miest a regiónov a trojnásobne navyšovali peniaze na výzvu na podporu inteligentných riešení v mestách až na viac ako 22 miliónov eur. Z tejto výzvy vznikli mimoriadne užitočné projekty, ako napríklad regulácia dopravy v Prešove či v Trnave, využitie inteligentných riešení a technológií vo verejnom osvetlení, správe priechodov pre chodcov a parkovacích systémov.
„Týmito projektami sa teraz Richard Raši chváli na tlačových konferenciách. Je načase, aby aj on začal niečo pre ľudí robiť, pretože je vo vláde kráľovsky plateným najlenivejším ministrom, ktorý nemá žiadne výsledky,“ uzavrela.