Európsky parlament predĺžil do 3. apríla 2026 výnimku z pravidiel Európskej únie o ochrane súkromia, ktorá umožňuje internetovým platformám používať technológiu na odhaľovanie materiálu sexuálneho zneužívania detí online. Za návrh hlasovalo 10. apríla 469 europoslancov, 112 bolo proti a 37 sa zdržalo hlasovania.
Predĺženie bolo nevyhnutné
Cieľom predĺženia výnimky je zabrániť právnemu vákuu, kým sa podarí dosiahnuť dohodu o dlhodobom právnom rámci na prevenciu a boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí online. Zároveň sa zosúladí podávanie správ o dobrovoľných opatreniach, ktoré spoločnosti prijali na nájdenie problematického materiálu sexuálneho zneužívania detí online. Podľa Európskej komisie je vykazovanie doteraz nekonzistentné, čo sťažuje posúdenie vplyvu súčasného zákona.
Instagram zavádza nové nástroje na boj proti sexuálnemu vydieraniu
Dočasná výnimka z právnych predpisov EÚ o rešpektovaní súkromia online má uplynúť v auguste 2024. Parlament už má stanovisko k návrhu trvalých pravidiel na predchádzanie a boj proti sexuálnemu zneužívaniu detí na internete, no Rada sa ešte nedohodla na svojom rokovacom mandáte. Predĺženie je preto nevyhnutné, aby sa zabránilo právnemu vákuu. Predbežnú dohodu o výnimke bude teraz musieť formálne prijať Rada, aby sa mohla stať zákonom.
Podpora slovenských europlancov
Návrh našiel podporu aj u slovenských europoslancov.
„Dlhodobo sa usilujem o to, aby bol internet bezpečnejším miestom pre všetkých. Násobne to platí v prípade detí, pretože sú zraniteľné a musíme ich chrániť čo najviac. Podporujem preto predĺženie výnimky, ktorá online platformy zaväzuje k tomu, aby odhaľovali obsah, ktorý zobrazuje zneužívanie detí,“ uviedol Vladimír Bilčík (Európska ľudová strana). Predĺženie dočasnej výnimky podporuje aj europoslankyňa Miriam Lexmann (Európska ľudová strana/KDH).
Facebook, Instagram a Threads budú označovať obsah vytvorený umelou inteligenciou, novinku zavedú do mája
„O prijatie tejto výnimky som sa zasadila už v roku 2021, keďže pre ochranu detí je kľúčové, aby tieto dobrovoľné nástroje bolo možné využívať až do prijatia riadnej legislatívy. Verím, že súčasne navrhnuté predĺženie výnimky do roku 2026 bude dostatočné a nová legislatíva o ochrane detí online sa dovtedy stihne napriek jej momentálnemu zablokovaniu v Rade prijať,“ povedala.
Epidémia online sexuálneho obťažovania
Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (Renew Europe) poukázala na to, že prežívame doslova epidémiu sexuálneho obťažovania online, ktoré deťom spôsobuje celoživotné traumy. Z predaja tohto materiálu sa urobil výnosný biznis s celosvetovou pôsobnosťou, pričom prekvitá aj na Slovenku.
Podvodníci znovu úradovali v telekomunikačných službách. Odborníci radia, ako predísť problémom
„Ak by sme predĺženie výnimky neprijali, museli by poskytovatelia služieb, najmä Facebook, zo dňa na deň prestať s detekciami sexuálneho obťažovania detí v súkromnej komunikácií používateľov, ktoré ročne vedú k miliónom hlásení a k začatiu obrovského počtu vyšetrovaní,“ vysvetlila.
Zároveň zdôraznila, že nutne však potrebujeme širší právny rámec, ako deti efektívne chrániť, pomáhať obetiam a tiež postihovať páchateľov.