BRATISLAVA 5. decembra (WebNoviny.sk) – Požiadavku na výrazné zvýšenie miezd učiteľov podporuje 38,1 percenta respondentov, rovnako veľký podiel respondentov túto požiadavku odmieta. Ďalších 23,7 percenta respondentov nevyjadrilo súhlas ani nesúhlas s touto požiadavkou a zastávajú teda stredovú názorovú pozíciu.
Vyplýva to z prieskumu, ktorý od 11. septembra do 29. októbra pre Sociologický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) uskutočnila agentúra TNS Slovakia na reprezentatívnej vzorke 1150 respondentov nad 18 rokov. Agentúru SITA o tom informoval vedúci referátu pre komunikáciu a médiá Slovenskej akadémie vied Stanislav Ščepán.
Smer-SD rapídne klesá, s Mostom-Híd a SNS by nemal väčšinu
Flašíková Beňová a Blaha reagujú na pokles preferencií Smeru
Podporu či odmietanie požiadavky na zvýšenie platov učiteľov vysvetľujú celkovo dve charakteristiky respondentov, a to výška ich dosiahnutého vzdelania a preferencia politickej strany Smer-SD. Ako uvádza Miloslav Bahna zo Sociologického ústav SAV, medzi respondentmi so stredoškolským vzdelaním s maturitou, a ešte zreteľnejšie medzi odpovedajúcimi s vysokoškolským vzdelaním, prevažuje súhlas s požiadavkou výrazne zvýšiť učiteľské platy. V kategórii vysokoškolsky vzdelaných respondentov výrazné zvýšenie učiteľských platov podporilo 51,9 percenta respondentov a so zvýšením nesúhlasilo 23 percent.
„Požiadavke na zvýšenie platov učiteľov sú výrazne menej naklonení respondenti, ktorí uviedli, že by v prípade konania volieb v čase výskumu volili stranu Smer-SD. Len 25,7 percenta spomedzi nich súhlasí s požiadavkou výrazne zvýšiť učiteľské platy. Naopak, medzi ostatnými respondentmi, ktorí odpovedali, že by volili iné politické strany, volieb by sa nezúčastnili alebo nevedia, koho by volili, prevažuje podpora pre požiadavku na zvýšenie platov učiteľov v pomere 40,1 percenta k 35,2 percenta,“ uvádza Bahna, podľa ktorého na rozdiel od inklinácie k Smeru-SD preferencia žiadnej inej parlamentnej politickej strany štatisticky významne nezvyšuje podporu ani odmietanie výrazného zvýšenia učiteľských platov.
Na názor k zvýšeniu učiteľských platov nemá štatisticky významný vplyv pohlavie, vek, kraj bydliska respondenta, priemerná mzda, ani úroveň nezamestnanosti v okrese, kde respondent žije.