Smer-SD rapídne klesá, s Mostom-Híd a SNS by nemal väčšinu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico
Predseda vlády a šéf Smeru Robert Fico. Foto: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA 1. decembra (WebNoviny.sk) – Súčasná vládna koalícia by podľa prieskumu nezískala väčšinu v parlamente. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky, ktorý od 23. do 29. novembra uskutočnila spoločnosť FOCUS na vzorke 1008 respondentov vo veku nad 18 rokov.

Ak by sa voľby konali koncom novembra, vyhrala by ich vládna strana Smer-SD so ziskom 23,3 percenta hlasov. Do parlamentu by sa dostalo ešte ďalších sedem strán. Na druhom mieste skončila Slovenská národná strana, ktorej by dalo svoj hlas 13,7 percenta respondentov. Strana Sloboda a Solidarita sa umiestnila ako tretia so ziskom 13,6 percenta a štvrtá skončila strana Mariana Kotlebu Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS) s podporou 8,8 percenta hlasov.

Nasledujú hnutia OĽaNO-NOVA (8,2 percenta), Sme rodina – Boris Kollár (7,9 percenta) a strana Most-Híd (6,8 percenta hlasov respondentov). Do parlamentu by sa podľa prieskumu dostalo aj v súčasnosti mimoparlamentné Kresťanskodemokratické hnutie (KDH), ktoré by volilo 5,9 percenta ľudí.

Smer-SD by v NR SR získal 40 kresiel, SNS a SaS 23 kresiel, ĽSNS 15, OĽaNO-NOVA 14, Sme rodina – Boris Kollár 13, Most-Híd 12 a KDH 10 kresiel. Vládna koalícia v súčasnom zložení (Smer-SD, SNS a Most-Híd) by teda získala 75 kresiel.

Mimo parlamentu by podľa prieskumu skončila strana SMK-MKP (4,4 percenta), Sieť (1,2 percenta) aj KSS (1 percento hlasov). Na voľbách by sa podľa prieskumu nezúčastnilo 16,8 percenta ľudí a 10,4 percenta ľudí nevedelo, ktorej strana by odovzdalo svoj hlas.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris Kollár
Firmy a inštitúcie Most-HídSMER-SDSNS Slovenská národná stranaVláda SR