V zásadných ekonomických otázkach bude na prijímanie rozhodnutí potrebná dvojtretinová väčšina.
„Riešime aj odstránenie duplicít v schvaľovacích a rozhodovacích procesoch. Sú to niektoré predpisy, ktoré dnes zbytočne, alebo navyše, schvaľovali viaceré vnútorné orgány vysokých škôl,“ priblížil štátny tajomník pre vysoké školstvo a akademický výskum ďalší rozmer novely. Posilniť by sa mala strategická úloha správnej rady a zároveň by v určitých otázkach mala posilniť aj akademická samospráva.
Zjednodušenie obsadzovania funkčných miest docentov a profesorov
Zsembera vysvetlil, že cieľom novely je aj zjednodušenie obsadzovania funkčných miest docentov a profesorov.
„Tam to chceme zásadne zjednodušiť, otvoriť priestor, aby sa o funkčné miesta mohli uchádzať renomovaní slovenskí či zahraniční vedci, odborníci a nebudeme vyžadovať ani napísanie habilitačnej či inauguračnej práce, ani pedagogické pôsobenie,“ ozrejmil. Novela by sa mala venovať aj majetkovým otázkam. Zsembera avizoval, že posilniť by sa mala napríklad právomoc rektora vo vzťahu ku krátkodobým nájmom či výpožičkám.
Zsembera: Opäť sa otvárame svetu a chceme byť atraktívni aj pre zahraničie (rozhovor)
„Chceme zrušiť také nezmyselnosti, ako to, že jeden meter štvorcový na nápojový automat musela schvaľovať správna rada. To je absolútne neefektívne,“ uviedol štátny tajomník.
Výhody pre študentov
Študentom by novela mala priniesť napríklad cezhraničné študijné programy.
„Zlepšujeme atraktívnosť a otvorenosť našich vysokých škôl tým, že budú môcť v súlade s európskymi štandardmi plnohodnotne vytvárať a akreditovať s inými vysokými školami v Európe štúdijné programy,“ priblížil Zsembera. Zjednodušiť by sa malo aj prijímacie konanie na vysoké školy.
„Takže budete môcť byť podmienečne prijatý na študijný program, aj keď nesplníte iné ako základné podmienky, napríklad ovládanie cudzieho jazyka,“ uviedol.
S dotknutými stranami intenzívne komunikovali
Ohlasy vysokých škôl na pripravovanú novelu sú podľa Zsemberu skôr pozitívne. Zdôraznil, že ju intenzívne komunikovali s dotknutými, teda s vysokými školami, ale aj so zástupcami študentstva či odbormi.
„Názory sú rôzne, ale to asi vždy budú na každý nový materiál. Nikdy nenájdete úplne všeobecnú zhodu, dôležité je, aby boli navrhované úpravy funkčné v praxi a mali pozitívny dopad na kvalitu a úroveň slovenského vysokého školstva,“ myslí si. K novele ukončili medzirezortné pripomienkové konanie a podľa Zsemberu dopracúvajú finálne znenie.
Materiál by na vládu mohol smerovať začiatkom októbra a do konca tohto roka, verí, že by mohla byť novela schválená aj parlamentom. Do platnosti by tak mohla vstúpiť začiatkom budúcoročného februára.