Minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS) chce dostať environmentálnu gramotnosť do popredia v novom obsahu vzdelávania, ktorý tvoria. Podľa neho je zmena klímy dôležitou témou aj vo vzdelávaní.
Pre agentúru SITA konštatoval, že aj na ministerstve sa snažia robiť menšie kroky k tomu, aby znižovali záťaž na životné prostredie. Napríklad okamžite po nástupe na rezort odstránili balenú vodu v plastových fľašiach či jednorazové plastové poháriky a používajú pitnú vodu z vodovodu a sklenené poháre.
Gröhling: Výzvou roku 2022 bude aj nový obsah vzdelávania. Žiaci sa na geografii naučia, ako robiť predpoveď počasia
Tento rok téma ochrany životného prostredia rezonovala aj pre klimatickú konferenciu Organizácie spojených národov (OSN) COP 26, ktorá sa konala od 31. októbra do 12. novembra. Na klimatickej konferencii sa krajiny zaviazali na zastavenie odlesňovania do roku 2030, či snahe znížiť v rovnakom termíne emisie metánu o 30 percent v porovnaní s obdobím pred rokom 2020.
Krajiny sa však nedohodli na tom, akým spôsobom budú zaznamenávať emisie skleníkových plynov a ako budú dodržiavanie emisných kvót kontrolovať. Neprešiel ani návrh aktivistov, aby sa bohaté krajiny a firmy z bohatých krajín zaviazali vynaložiť 100 miliárd amerických dolárov ročne na environmentálne opatrenia.