Počet zahraničných študentov sa na slovenských vysokých školách zvyšuje. Vlani ich počet medziročne stúpol o o 10,19 percenta. Riaditeľ mimovládnej organizácie INEKO Peter Goliaš tento trend považuje za prínosný pre Slovensko a univerzity. Zvýšený záujem zahraničných študentov o slovenské školy potvrdili pre agentúru SITA Prešovská univerzita (UNIPO), Žilinská univerzita (UNIZA) a Slovenská technická univerzita (STU). Naopak, na Univerzite Komenského (UK) sa počet zahraničných vysokoškolákov znížil z 3 095 študentov na 2 868.
Zahraniční študenti sú zdrojom inovácií
„Prijímanie zahraničných študentov je najefektívnejší spôsob imigrácie. Priťahuje totiž ľudí s dobrým potenciálom uplatniť sa na pracovnom trhu a počas štúdia vytvára dobré podmienky ich integrácie. V čase starnutia obyvateľstva by sme mali túto možnosť využívať čo najintenzívnejšie. Prínosom je to jednak pre školy, ktoré môžu získať kvalitných študentov aj potrebné finančné zdroje,“ povedal riaditeľ INEKO Peter Goliaš. Dodáva, že zahraniční študenti môžu byť zdrojom inovácií, keďže prinášajú odlišný pohľad na rôzne spoločenské problémy a možnosti ich riešenia.
Hovorkyňa Prešovskej univerzity Anna Poláčková povedala, že na UNIPO v súčasnosti študuje 948 študentov zo zahraničia, čo je o takmer 130 viac ako minulý rok. Ide o študentov prevažne z Ukrajiny, ale tiež z Česka, Maďarska, Poľska, Bulharska, Ruska alebo Kazachstanu. Hovorca STU Fedor Blaščák uviedol, že jednou z priorít nového vedenia je väčšia internacionalizácia výučby. V súčasnosti na univerzite študuje 550 zahraničných študentov. Mnoho vysokoškolákov pochádza z Ukrajiny, Srbska či Indie.
Najväčší záujem o lekárstvo
Vedúca oddelenia pre vzdelávanie UNIZA Renáta Švarcová uviedla, že počet zahraničných študentov sa zvýšil. Do prvého ročníka sa zapísalo najviac Ukrajincov, Čechov a Rusov. Celkový počet študujúcich cudzincov bol 255, z toho v prvom ročníku 112. Hovorkyňa UK Lenka Miller povedala, že sa počet zahraničných študentov znížil o 227 osôb. UK má podľa nej tradične najviac študentov z Nemecka, Nórska, Grécka, Iránu, Rakúska či Islandu. Najväčší záujem je o všeobecné lekárstvo a o zubné lekárstvo v anglickom jazyku.