BRATISLAVA 25. mája (WebNoviny.sk) – Platovú tarifu pedagogických a odborných zamestnancov od 1. septembra zvýšia o šesť percent.
Vyplýva to z návrhu novely zákona o odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme, ktorý v stredu schválila vláda spolu s návrhom na skrátené legislatívne konanie o tomto návrhu zákona.Predkladaným návrhom zákona vláda plní dva zo svojich záväzkov podľa programového vyhlásenia vlády na roky 2016 až 2020.
Ľudia hodnotili vysoké školstvo, v čom vidia problémy?
Vláda sa v ňom zaviazala, že vykoná legislatívne úpravy tak, aby sa platová tarifa pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. septembra a následne od 1. januára 2018, za predpokladu realizácie zásadných vnútorných zmien v systéme výchovy a vzdelávania, zvýšila každoročne priemerne o šesť percent.
Na základe novely zákona majú rásť aj platové tarify vysokoškolských učiteľov. O šesť percent im majú rásť platy rovnako od 1. septembra a následne každoročne od 1. januára 2018. Zákon nadobudne účinnosť 1. septembra.
Minister školstva Peter Plavčan v stredu po rokovaní vlády pre média vyhlásil, že zvýšenie platov o šesť percent je prvý krok k tomu, aby sa učiteľské povolanie zatraktívnilo. Pripomenul, že čísla uvedené v programovom vyhlásení vlády sú nevyhnutným minimom, a to sa týka aj zatraktívnenia postavenia učiteľa.
Plavčan zároveň dodal, že napriek tomu, že programové vyhlásenie vlády počíta po septembri s ďalším zvyšovaním platov učiteľov až od 1. januára 2018, je šanca, že aj na budúci rok by mohli platy učiteľom zvýšiť. Počas jesene totiž budú kolektívne rokovania s odbormi a tam je podľa ministra otvorený priestor aj na túto otázku.
Učitelia štrajkovali
Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov a Iniciatíva vysokoškolských učiteľov vládu žiadali, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve už od 1. januára 2016 o 140 eur.
Od 1. januára 2017 následne žiadali ďalšie zvýšenie o 90 eur. Viacerí učitelia materských, základných a stredných škôl dokonca 25. januára vstúpili pre svoje požiadavky do štrajku. Štrajkovú štafetu následne 15. februára prevzali od učiteľov v materských, základných a stredných školách aj vysokoškolskí učitelia.
Vysokoškolskí zamestnanci do štrajku vstúpili na protest voči spôsobu, akým sa zaobchádza s ich kolegami v regionálnom školstve, na znak nesúhlasu so súčasným spoločenským postavením učiteľov, no predovšetkým na podporu požiadaviek Iniciatívy slovenských učiteľov. Viacerí učitelia všetkých stupňov sú momentálne v štrajkovej pohotovosti, do ktorej prešli od pondelka 7. marca.
Deklarácia sa týka vysokých škôl, ale aj regionálneho školstva
Odbory a partnerské organizácie pôsobiace v školstve navyše zostavili 17. februára aj Deklaráciu na podporu skvalitňovania podmienok a úrovne vzdelávania a vedy na Slovensku.
Deklarácia sa týka vysokých škôl, ale aj regionálneho školstva. Signatári deklarácie pri platoch žiadajú, aby sa platové tarify pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve zvýšili od 1. januára 2017 o 25 percent a každý ďalší rok o 10 percent. Deklarácia sa týka aj platu nepedagogických zamestnancov. Organizácie žiadajú, aby sa ich tarifný plat začínal na úrovni minimálnej mzdy, od ktorej by sa mali odvíjať platové triedy a platové stupne.
Každoročne žiadajú tiež zvyšovať platy tak, aby plat začínajúceho vysokoškolského učiteľa na pozícii odborného asistenta dosiahol najmenej úroveň 1,7 násobku priemerného platu v národnom hospodárstve. Ohodnotenie nepedagogických zamestnancov vysokých škôl by malo byť podľa signatárov deklarácie rovnako primerané a tarifný plat v prvej platovej triede a prvom platovom stupni by sa mal začínať na minimálnej mzde.