Vedecké parky a výskumné centrá sú v súčasnosti využívané minimálne, zmeniť by to však mohla legislatíva. Analytičky Natália Cedzová a Veronika Rybanská z Inštitútu pre stratégie a analýzy Úradu vlády SR vo svojej štúdii navrhujú, aby sa umožnila hospodárska činnosť či možnosť predávať a licencovať svoje výtvory ďalším parkom a centrám.
Štrnásť vedeckých parkov a centier
Na výstavbu vedeckých parkov a výskumných centier bolo v roku 2013 vyčlenených takmer 430 miliónov eur. Podľa analytičiek ide o jednu z najväčších investícií do vedy a výskumu na Slovensku. Inštitúcie mali prehĺbiť vzťahy medzi akademickým a súkromným sektorom. Na Slovensku bolo vybudovaných 14 vedeckých parkov a výskumných centier.
„Infraštruktúra a vybavenie prvotriednymi prístrojmi v hodnote takmer 430 miliónov eur je využitá minimálne, nakoľko akademické inštitúcie nie sú schopné financovať projekty a profesionálov na ich využitie, a spolupráca so súkromným sektorom bola samotnou výzvou zakázaná,“ priblížili analytičky situáciu.
Minister školstva Gröhling testoval online prijímačky a boli vraj úspešné
Poznamenávajú, že si tak parky a centrá neplnia úlohy a ciele, ktoré boli zadefinované v samotných výzvach. Konkretizujú, že sa nepodieľajú na zvyšovaní inovatívnosti Slovenska a tiež nepodporujú spoluprácu medzi súkromným a verejným sektorom.
Podotýkajú taktiež, že akademické inštitúcie nie sú financované na základe špičkového výskumu, a preto nie sú ani motivované podporovať parky a centrá.
Niekoľko legislatívnych opatrení
Navrhujú preto niekoľko legislatívnych opatrení. Napríklad umožniť parkom a centrám vybudovaným v prvej fáze, teda do roku 2015, vykonávať hospodársku činnosť do 20 percent ročnej kapacity. To znamená napríklad prenájom priestorov a prístrojov, či vývoj a vývin pre súkromné firmy.
Celkovo osem parkov zo štrnástich bolo dobudovaných v prvej fáze. Analytičky navrhujú zmeniť centrá a parky na právne subjekty, aby mohli predávať a licencovať svoje duševné vlastníctvo. Taktiež odporúčajú lepšie prerozdelenie fondov z Európskej únie na podporu vedy a výskumných projektov v rámci Slovenska.
Europoslanci žiadajú väčšiu podporu programu Erasmus+, koronakríza priniesla extra náklady
Prvá výzva o nenávratný finančný príspevok bola zverejnená v roku 2013 v rámci Operačného programu Výskum a vývoj. Uchádzači sa zaviazali na finančné zabezpečenie parku počas piatich rokov. Ak bol tento príspevok 95 percent, inštitúcia ho nemohla financovať z hospodárskej činnosti po dobu piatich rokov.
Keďže sa viacerým nepodarilo dodržať termín na ukončenie výstavby ich požadovanej infraštruktúry, bola v roku 2016 predstavená novým Operačným programom Výskum a Inovácie ďalšia výzva, takzvaná druhá fáza. V rámci nej mohli parky a centrá vykonávať hospodársku činnosť do 20 percent ročnej kapacity.