Akademický senát Trnavskej univerzity v Trnave zásadne odmieta zverejnený návrh novely vysokoškolského zákona a ministra školstva Branislava Gröhlinga žiada o jeho stiahnutie. Zároveň vyhlasuje štrajkovú pohotovosť akademickej obce Trnavskej univerzity. Navrhovaná novela zákona podľa predsedníčky Akademického senátu Trnavskej univerzity Kataríny Karabovej zásadným spôsobom dehonestuje charakter vysokého školstva na Slovensku.
Akademickému senátu sa odoberajú právomoci
„Základným princípom návrhu novely vysokoškolského zákona je odobranie samosprávnych kompetencií práve akademickému senátu univerzity. Tieto kompetencie majú byť presunuté na ďalší orgán, ktorý je menovaný v podstatnej časti ministrom školstva. Akademickému senátu sa odoberajú právomoci v ekonomickej oblasti, odoberá sa mu možnosť voliť rektora univerzity a ďalších funkcionárov, teda prorektorov. V návrhu je aj zrušenie akademických senátov fakúlt a zrušenie vedeckých rád fakúlt,“ povedal rektor Trnavskej univerzity René Bílik.
Učitelia dostanú viac dát a voľných minút na online výučbu, ministerstvo predĺžilo ponuku
Problematické by podľa Bílika bolo aj navrhované financovanie rozvoja vysokých škôl cez výzvy ministerstva školstva. Ministerstvo by tak získalo kompetenciu rozhodovať o tom, čo je dobré pre rozvoj vysokých škôl.
S novelou nesúhlasia viacerí
Akademický senát Trnavskej univerzity apeluje na ministra školstva Branislava Gröhlinga, aby namiesto poškodzovania vysokoškolského prostredia na Slovensku podnikal kroky, ktoré navýšia finančné zabezpečenie vysokých škôl.
Vedeckej grantovej agentúre zánik nehrozí, ministerstvo školstva ju chce zachovať
S navrhovanou novelou vysokoškolského zákona vyjadrila nesúhlas aj Rada vysokých škôl SR, Slovenská rektorská konferencia, Klub dekanov fakúlt vysokých škôl SR a viaceré vysoké školy