Slovenskej technická univerzite v Bratislave (STU) sa otvorila cesta k získavaniu ďalších kontaktov a grantov v Európskom výskumnom priestore (ERA). Univerzita sa stala vo štvrtok 7. novembra zakladajúcim členom znalostnej a inovačnej platformy EIT Manufacturing v rámci Európskeho inštitútu inovácií a technológií.
Vysoká škola o tom informovala prostredníctvom svojej stránky. Univerzita sa tak pridala k európskej sieti inovátorov v európskom výskumnom a inovačnom priestore.
Plánujú posilniť cez tisíc podnikov a univerzít
Inovačná platforma EIT Manufacturing bola slávnostne otvorená 7. novembra v Paríži. Rektor STU Miroslav Fikar uviedol, že tento rok v pilotnom kole podali projekty v sume takmer pol milióna eur a do budúcnosti predpokladajú že ich podajú viac. Do roku 2030 chce EIT Manufacturing posilniť viac ako tisíc podnikov a univerzít. Dôvodom je vytvorenie nových pracovných príležitosti.
Slovenská technická univerzita uspela so svojím projektom, získala miliónový výskumný grant
Konzorcium je zo 49 percent zložené z priemyselných firiem, 32 percent tvoria univerzity a 19 percent výskumné organizácie. Patria sem aj technické univerzity z Nemecka, Estónska, Fínska, Talianska, Rakúska či Českej republiky. Zapojené sú aj firmy ako Volkswagen, Siemens či Whirlpool.
Komunita ponúka skúsenosti i príležitosti
Nová komunita EIT Manufacturing na svojej stránke uvádza, že jej cieľom je vybudovať inovačnú komunitu a sieť systémov, v ktorých môžu ľudia získať skúsenosti a nájsť príležitosti. Taktiež chcú vytvoriť priestor, kde inovátori dokážu prilákať investorov.
Rektorovi STU už plynie riadne funkčné obdobie
EIT Manufacturing je európska znalostno-inovačná sieť 50 organizácií z oblasti vzdelávania, priemyselnej praxe a výskumu. Komunita je podporovaná a financovaná Európskym inštitútom technológie, orgánom Európskej únie založeným v roku 2008.