Nové vedenie ministerstva školstva za prvých 100 dní vymenilo siedmich šéfov rezortných organizácií. Ako priblížil v rozhovore pre agentúru SITA minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling (SaS), pre výmenu riaditeľov sa rozhodli v kontexte ich doterajšieho fungovania. Bližšie dôvody nešpecifikoval.
Viac o téme: Koronavírus
Ministerstvo plánovalo otvorené výberové konania na nových šéfov, no pre koronakrízu boli do čela viacerých organizácií vymenovaní dočasní riaditelia.
Podozrivé nákupy Iuventy
V polovici júna vypísalo ministerstvo výberové konania na pozíciu generálneho riaditeľa Iuventy-Slovenského inštitútu mládeže a riaditeľov Štátneho pedagogického ústavu (ŠPÚ) a Štátneho inštitútu odborného vzdelávania (ŠIOV).
Ministerstvo školstva spustilo ďalšiu výzvu, finančne podporí projekty zamerané na mládež
Výber nového šéfa Iuventy budú podľa ministra pozorne sledovať najmä mládežníci, keďže ide o dôležitú organizáciu pre fungovanie podpory mládeže. Krátko predtým Nadácia Zastavme korupciu informovala, že inštitút nakúpil tento a minulý rok kancelársky tovar za 31-tisíc eur od firmy, ktorú vlastní svokra už bývalého riaditeľa Iuventy Róberta Hronského. Ide o firmu Puls Hair, ktorá podľa webstránky ponúka hlavne kadernícke a kozmetické služby a tovar.
Viaceré organizácie zmenili vedenie
Medzi organizáciami, ktorým sa menili riaditelia, patrí aj Výskumná agentúra. Vo funkcii generálneho riaditeľa nahradil Juraj Waczulík Stanislava Sipka, ktorý viedol agentúru od roku 2017.
Vysokoškolské tituly sa budú odoberať aj spätne, Gröhlingovo ministerstvo má v rukách nový zákon
Ďalšou organizáciou bola Agentúra na podporu výskumu a vývoja, na ktorej čelo sa dočasne postavil Stanislav Mydlo. V tejto funkcii nahradil Andreja Rusnáka, ktorý zastával funkciu riaditeľa agentúry od 25. februára do 31. mája 2020.
Metodicko-pedagogické centrum nateraz riadi Mária Rychnavská a Centrum vedecko-technických informácií dočasne vedie Ján Kyselovič.
Výberové konania nebudú verejné
Minister priblížil, že noví riaditelia organizácií budú vyberaní na základe kritérií daných zákonom a o uchádzačoch budú rozhodovať komisie, v ktorých budú aj odborníci z jednotlivých profesií. Napríklad pri ŠIOV to budú zamestnávateľské zväzy.
Gröhling spravil prvý krok k reforme školstva, niektoré učebnice si školy môžu vybrať samé
Na otázku, či budú výberové konania prístupné aj verejnosti Gröhling povedal, že si to nevie predstaviť. Zároveň dodal, že ale nevidí problém v tom, ak by sa na konkurzoch chceli zúčastniť mimovládne organizácie ako Transparency International Slovensko či Nadácia Zastavme korupciu.