Problém s nedostatkom pracovníkov v školstve sa za posledný rok výrazne zvýšil. Vyplýva to z analýzy portálu Edujobs.sk, o ktorej informovala PR manažérka portálu Profesia Nikola Richterová.
Vlani totiž zaznamenal celkovo 6 091 pracovných ponúk v slovenskom školstve, čo bolo zhruba o tisíc ponúk viac než v roku 2020. Zároveň to bol najvyšší počet školských pracovných ponúk, aký evidoval portál od svojho vzniku v roku 2013.
Hľadajú najmä učiteľov
Analýza poukázala na to, že školy hľadajú najmä učiteľov. Spomedzi viac ako šesťtisíc ponúk bola väčšina na pedagogické pozície, a to 4 936. „Pohľad na predošlé obdobia jasne ukazuje, že počet ponúk na učiteľov a učiteľky sa kontinuálne zvyšuje každý jeden rok,“ zhodnotila Richterová.
Učitelia sa môžu hlásiť na vzdelávaciu stáž do Ruska, budú však musieť prejsť výberovým konaním
Navyše do hľadania novej pedagogickej pracovnej sily sa každý rok zapája viac škôl. V roku 2021 ich bolo 1531, rok predtým 1 391 a ešte pred rokom 2018 ich bolo pod tisíc.
Dopyt po učiteľoch angličtiny či nemčiny
Richterová konštatovala, že inzeráty práce na učiteľov základných škôl druhého stupňa tvoria 21 percent spomedzi všetkých pracovných ponúk, ktoré vlani uverejnili slovenské školy. Najväčší dopyt bol najmä po pedagógoch so zameraním na angličtinu, nemčinu, matematiku, fyziku a slovenský jazyk s literatúrou.
V tohtoročnej súťaži o Učiteľa Slovenska majú silné zastúpenie ženy. Nie je nič horšie ako byť priemerný pedagóg, hovorí odborníčka
„Spomedzi všetkých pedagogických možností je však na Slovensku najnižší záujem práve o učenie na základných školách. Na ponuku práce pedagóga na druhom stupni zareagovali vlani v priemere štyria uchádzači. V prípade učiteľov prvého stupňa to boli dokonca iba traja uchádzači,“ dodala. Väčší záujem evidujú o pozíciu učiteľov na materských školách či o vychovávateľov. Na jednu ponuku totiž zareaguje v priemere osem respektíve 12 ľudí.
Problémy s náborom riaditeľov a kuchárov
Školy mali vlani problém aj pri nábore riaditeľov, keďže na jednu ponuku práce zareagoval v priemere jeden uchádzač. Podobná situácia nastala aj pri pozíciách hlavného kuchára a učiteľa základnej umeleckej školy.
„Napriek tomu, že tieto pozície patrili medzi problematickejšie aj po minulé roky, aktuálne čísla uchádzačov sú od predošlých období ešte nižšie,“ uviedla Richterová s tým, že Slovensko vlani evidovalo zvýšený počet pracovných ponúk naprieč všetkými odvetviami, čo dáva ľuďom viac možností.
Vlani mali školy najmenší problém s hľadaním nových ľudí na pozície informátorov, recepčných či sekretárov. Na jeden inzerát totiž reagovali priemerne viac ako desiatky ľudí. Napríklad na pozíciu informátora bol priemerný počet uchádzačov okolo 70.