Väčšina rodičov dokázala deťom nakúpiť školské potreby bez požičiavania, hoci si tento rok museli priplatiť. Úver na tento účel potrebuje len šesť percent slovenských rodín, najčastejšie si požičiavajú od širšej rodiny. Vyplýva to z prieskumu, ktorý si nechala vypracovať spoločnosť KRUK Česká a Slovenská republika (KRUK).
Najčastejšie si požičiavajú ľudia vo vekových kategóriách 25 až 34 rokov a 45 až 54 rokov, a tiež ľudia, ktorí žijú vo viacčlenných domácnostiach. Prieskum tiež ukázal, že rovnako často si požičiavajú muži aj ženy. Pôžičku na školské potreby potrebujú podľa prieskumu obvykle zamestnaní ľudia žijúci na východnom Slovensku.
Zvýšenie cien o 15 percent
„Inflácia sa samozrejme nevyhla ani cenám školských potrieb. Ceny základných pomôcok pre žiakov prvých ročníkov sa medziročne zvýšili približne o 15 percent. V našom prieskume sme však zistili, že niektoré rodiny si na školskú výbavu pre svoje deti musia požičať viac ako 200 eur. Absolútna väčšina slovenských rodičov však obstará školské potreby pre svoje deti bez pôžičky, nanajvýš s menšou pomocou širšej rodiny,“ povedala generálna riaditeľka spoločnosti KRUK Jaroslava Palendalová.
Nákup školských potrieb sa tento rok poriadne predraží, väčšina rodičov plánuje zužitkovať potreby po starších súrodencoch
Na pomôcky si najčastejšie požičiavajú rodičia, ktorí majú základné vzdelanie alebo sú vyučení bez maturity. Najčastejšie sú to ľudia pracujúci v poľnohospodárstve či lesníctve, ale aj zamestnanci v zdravotníctve.
Výbava stála do 200 eur
Palendalová vysvetlila, že potreba požičiavať si na školské potreby sa odvíja od čistého príjmu domácnosti. Požičať si potrebujú najmä rodičia, ktorí uviedli, že ich rozpočet nepokryje ani len najlacnejšie potraviny a oblečenie. Palendalová dodala, že rodiny, ktoré si na školské pomôcky musia požičať, často nemajú úspory, prípadne majú iné záväzky po splatnosti.
Bez ohľadu na to, ako veľmi rodičia na školských potrebách šetrili, výbava pre prváka stála prinajmenšom 175 až 200 eur. Ďalšie výdavky predstavujú školské výlety, exkurzie či krúžky a mimoškolské aktivity. Rodičia, ktorým nepostačujú prostriedky na nákup školských potrieb, majú možnosť obrátiť sa na rôzne neziskové a charitatívne organizácie, prípadne môžu nakúpiť potreby z druhej ruky, ktoré sú lacnejšie.