Školské olympiády sú ohrozené. Upozornili na to predsedovia predmetových olympiád a súťaží, ktorí sa obrátili s otvoreným listom na Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu SR.
Predsedovia upozornili na ich alarmujúci stav a žiadajú o urýchlené vykonanie potrebných krokov, bez ktorých je ich ďalšie fungovanie ohrozené. Ako vysvetlili, olympiády majú na Slovensku dlhodobú tradíciu.
„Československo patrilo k zakladajúcim krajinám matematickej olympiády, ktorá nedávno dosiahla úctyhodný vek 70 rokov, fyzikálna či chemická olympiáda sa pýšia viac ako 50-ročnou tradíciou. Naši žiaci reprezentujúc SR, vždy dokázali rovnocenne súperiť na svetovom ihrisku a každoročne prinášali a stále prinášajú zo sveta desiatky medailí,“ uviedli signatári v liste. Pre nedostatok finančných prostriedkov však museli drasticky okresať rozvojové aktivity, znížiť počty kôl a zredukovať kategórie.
Pre každý predmet súťaž
Ako ďalej signatári vysvetlili, že súťaže v dnešnej dobe pokrývajú všetky predmety na školách a každý rok sa ich zúčastní viac ako stotisíc žiakov základných a stredných škôl. Súťaže prehlbujú vzdelanie a predstavujú pre žiakov aj možnosť osobnostného rastu, ktorú im z objektívnych dôvodov samotné školy poskytnúť nedokážu.
Cieľom prezentácie bolo priniesť „burzu nápadov", reaguje rezort školstva na kritiku SKU
„Možnosť porovnať sa so žiakmi z iných škôl v rámci okresu, kraja, celého Slovenska alebo dokonca sveta ich motivuje k ďalšiemu vzdelávaniu a často definuje aj ich profesijné zameranie,“ spresnili predsedovia olympiád s tým, že v súčasnosti sa však organizácia olympiád a súťaží dostala na okraj priepasti a finančná podpora na celoštátnej úrovni ostáva za posledných viac ako 20 rokov na rovnakej úrovni.
Zápasanie s rozpočtom
Po zohľadnení inflácie to však v skutočnosti znamená pokles na menej ako polovicu.
Slovenská komora učiteľov prijíma Druckerovu nomináciu na post ministra školstva s miernou nádejou
„Ešte radikálnejšie bola znížená podpora na úrovni okresov a krajov. Učitelia, základné stavebné prvky organizácie súťaží, nemajú dostatočnú podporu zo strany vedenia škôl, ktoré zápasia s napätými rozpočtami a minimom nepriamej podpory,“ dodali signatári s tým, že absurdne komplikované administratívne postupy komplikujú život tým, ktorí dobrovoľne pracujú so žiakmi vo voľnom čase.
Poznačila ich aj pandémia
Predsedovia olympiád ďalej pripomenuli aj obdobie pandémie, pre ktoré museli zredukovať možnosti mimoškolských aktivít.
Každý piaty študent nám uteká do zahraničia, podľa Bútoru to treba zvrátiť a obnoviť dôveru vo vysoké školy
„Keď sme po jeho odznení dúfali v návrat k normálu a postupný rozvoj, zasiahla nás organizačná zmena v rámci ministerstva školstva, ktorá spôsobila ďalšie komplikácie, ako aj ďalšia redukcia rozpočtu. Neriešenie problémov, na ktoré ako predsedovia súťaží dlhodobo upozorňujeme, spolu s absolútne nedostatočnou a neustále znižovanou finančnou podporou nás dostáva do situácie, v ktorej ďalej nie sme schopní kvalitne pokračovať v našej práci,“ vyhlásili signatári v otvorenom liste.
Peniaze z plánu obnovy pre vysoké školy nestačia, rektori sa obávajú odchodu študentov do zahraničia
Požiadali preto nového ministra školstva Tomáša Druckera o stretnutie s kontaktnou skupinou, na ktorom by predstavili návrhy na riešenie situácie. Návrhy sa týkajú potreby navýšenia finančných prostriedkov a tiež organizačných zmien na podporu činnosti olympiád nepriamym spôsobom.