Akčný plán riešenia šikanovania v školách a školských zariadeniach na roky 2022 – 2023, ktorý v stredu schválila vláda, nie je reakciou na udalosť, ktorá sa nedávno udiala v obci Miloslavov.
Na brífingu to v stredu počas rokovania vlády povedala štátna tajomníčka rezortu školstva Svetlana Síthová. Podľa nej šikana ako problém jestvuje dlhodobo a po novom sa preniesol viac na sociálne siete a do kyberpriestoru.
Opatrenia k nejakej udalosti
Ako uviedla Síthová, akčný plán obsahuje konkrétne opatrenia na vzdelávanie a podporu učiteľov a riaditeľov škôl v krízovom manažmente. To znamená, čo robiť, keď dôjde k nejakej udalosti.
Šikana nie je podľa rezortu školstva len záležitosť spadajúca do oblasti pedagogiky
„V najbližšom období sa bude tvoriť takzvaný štandard práce v oblasti nielen prevencie, ale aj v riešení šikany. Tieto štandardy požadujú mnohé organizácie a odborníci, ktorí v tejto téme dlhodobo pracujú,“ uviedla štátna tajomníčka.
Webináre pre učiteľov
Podľa nej sa budú robiť semináre i webináre pre učiteľov. Vyzvala tiež médiá, aby boli partnermi rezortu školstva a ukazovali aj momenty, ako problémy riešiť. Upozornila, že opakované prezentovanie videí z Miloslavova traumatizuje nielen deti v Miloslavove, ale aj širšie okolie.
Síthová apelovala na rodičov, že deti potrebujú cítiť podporu a vyzvala všetkých občanov, že akýkoľvek prejav hnevu aj na sociálnych sieťach je forma násilia.