Dekanát Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (FIIT STU) v Bratislave sa chce stretnúť so zástupcami spoločností, ktorí sa k situácii na fakulte včera vyjadrili otvoreným listom. Agentúru SITA o tom informovalo vedenie fakulty.
Zástupcovia spoločností, ktoré sú zapojené v rôznych výskumných projektoch, prepájajúcich aktivity fakulty s praxou v liste vyzývajú vedenie, aby čo najrýchlejšie vyriešilo stav na fakulte. Neúspešné voľby do jej akademického senátu vnímajú ako patovú situáciu a postup vedenia v prípade Márie Bielikovej ako netransparentný.
Súčasný dekan Ivan Kotuliak vo svojej odpovedi uviedol, že medializácia situácie k jej vyriešeniu nepomáha, ale komplikuje a eskaluje ju. Signátorov štvrtkového listu pozval na spoločné stretnutie, na ktorom ich bude informovať o aktuálnom dianí a sprístupní im všetku dostupnú dokumentáciu, o ktorej chce následne diskutovať. Dekan navrhuje stretnutie vo štvrtok alebo piatok v budúcom týždni.
Zástupcov spoločností nekontaktovali
Zástupcovia spoločností v liste uviedli, že napriek tomu, že obvinenia majú súvislosť so zmluvnými vzťahmi s niektorými z ich spoločností, doposiaľ ich nikto v súvislosti s prešetrením situácie nekontaktoval a nepožiadal ich o stanovisko alebo súčinnosť.
Štvrtkový otvorený list podpísal napríklad generálny riaditeľ spoločnosti Eset Richard Marko, zakladateľ kníhkupectva Martinus Michal Meško, IT osobnosť roka 2009 Peter Škodný či spoluzakladateľ Pixel Federation Šimon Šicko, ktorý podpísal aj piatkový otvorený list fakulte občianskeho združenia Slovensko.Digital.
Mária Bieliková hovorí o porušení dohody a na fakultu sa nevráti, jej výpoveď je stále platná
V stredu a vo štvrtok v tomto týždni štrajkujúci zamestnanci a protestujúci študenti fakulty žiadali vo svojich stanoviskách odstúpenie dekana Kotuliaka z funkcie. Vedenie im odkázalo, že na jeho demisiu nie je vhodný čas, a to zvlášť v situácii, v ktorej nie je jasné, ako by mala fungovať fakulta bez funkčného senátu.
Zamestnanci vo svojom stanovisku zo stredy 29. januára tvrdia, že ak dekan nebude reagovať na výzvu, 17. februára vstúpia do ostrého štrajku. Výuka v letnom semestri by tak mohla byť ohrozená. Pod stanovisko sa totiž podpísalo 33 zamestnancov garantujúcich 47 predmetov. Podľa vedenia sa títo zamestnanci rozhodli urobiť zo študentov rukojemníkov.
Situácia je vážna
Hovorca STU Fedor Blaščák pre agentúra SITA potvrdil, že situácia na fakulte je vážna. Priblížil, že sa uskutočňujú rokovania na úrovni rektora a predsedu Správnej rady STU so všetkými dotknutými stranami. Dodal, že sa snažia nájsť prijateľné riešenie na upokojenie situácie. „Vylučujeme možnosť, že by malo dôjsť k ohrozeniu výučby na FIIT STU,“ ozrejmil.
Zamestnanci a študenti FIIT STU žiadajú odchod dekana Kotuliaka a hrozia ostrým štrajkom
Zamestnanci vo svojom stanovisku požadujú od akademického senátu, aby sa na mimoriadnom zasadnutí v pondelok 3. februára opätovne situáciou zaoberal a prehodnotil rozhodnutie o neplatnosti volieb do senátu, ktoré sa konali dňa 16. januára.
Protestujúci poslucháči fakulty informatiky vo svojom profile na sociálnej sieti zverejnili stanovisko, môžu ho podpísať študenti, ktorí súhlasia s ich postojom. Nateraz ho podpísalo 170 študentov.
Štrajkový výbor aj študenti
Vedkyňa a bývalá dekanka Mária Bieliková na otázku agentúry SITA, či má dekan vyvodiť osobnú zodpovednosť a odstúpiť, uviedla, že rezignácia bez opravenia demokratických princípov nič nevyrieši.
Vedenie s ňou 9. januára náhle rozviazalo pracovný pomer, jej výpoveď súvisela s anonymným podnetom. Bývalej dekanky sa následne zastali študenti fakulty vo štvrtok 9. januára a spustili petíciu za zrušenie jej výpovede. Bielikovej následne vyjadrilo podporu aj 28 svetových vedcov. Problémom na fakulte bolo aj prijatie 18 nových zamestnancov v decembri 2019.
Na túto skutočnosť opakovane upozorňoval štrajkový výbor zložený zo zamestnancov fakulty a protestujúci študenti vo svojich vyjadreniach. Vyslovovali najmä obavu z toho, že noví zamestnanci by mohli ovplyvniť voľby do senátu, ktoré boli naplánované na 16. januára. Tie boli po ich skončení vyhlásené za neplatné.