Zamestnanci a študenti FIIT STU žiadajú odchod dekana Kotuliaka a hrozia ostrým štrajkom

Dekan FIIT STU Ivan Kotuliak. Foto: SITA/Branislav Bibel

Zamestnanci a študenti Fakulty informatiky a informačných technológií Slovenskej technickej univerzity (FIIT STU) v Bratislave žiadajú odstúpenie súčasného dekana Ivana Kotuliaka. Na jeho demisiu však podľa vedenia nie je vhodný čas, a to zvlášť v situácii, v ktorej nie je jasné, ako by mala fungovať fakulta bez funkčného senátu.

Pre agentúru SITA vedenie fakulty uviedlo, že pokračovanie štrajkovej pohotovosti a s tým súvisiace nové požiadavky zverejnené v stredu večer, ich prekvapili. Zamestnanci vo svojom stanovisku tvrdia, že ak dekan nebude reagovať na výzvu, 17. februára vstúpia do štrajku. Podľa vedenia sa zamestnanci rozhodli urobiť zo študentov rukojemníkov.

Dekanát dodáva, že v stredu 29. januára sa konalo rokovanie za účasti riaditeľa Ústavu informatiky, informačných systémov a softvérového inžinierstva (UISI), ktorý patrí pod FIIT STU, Petra Lacka a jej bývalého prodekana Mariána Šimka. Riaditeľ ústavu vtedy oznámil dekanovi, že sa situáciu pokúsi upokojiť.

Hrozba ostrého štrajku

Vedenie dodalo, že rokovania dotknutých strán sa uskutočňujú pravidelne od 14. januára a ako mediátor sa na nich zúčastňuje predseda Správnej rady STU Milan Ftáčnik. Rokovania so zástupcami štrajkujúcich zamestnancov sa uskutočnili aj pár hodín pred zverejnením ich vyhlásenia a zo stretnutia odchádzali s uspokojivými závermi.

„Zároveň sme nemilo prekvapení, že kolegovia v štrajkovej pohotovosti sa rozhodli zo svojich študentov urobiť rukojemníkov, čo niektorí študenti takto aj vnímajú a komunikujú,“ uviedol dekanát.

V stredu zamestnanci FIIT STU zverejnili stanovisko, v ktorom žiadajú odchod dekana Ivana Kotuliaka. Taktiež žiadajú akademický senát fakulty, aby prehodnotil svoje predošlé rozhodnutie o neplatnosti volieb.

Pod výzvu sa podpísalo 31 zamestnancov fakulty, ktorí sú v štrajkovej pohotovosti. V prípade, že dekan Kotuliak nebude na výzvu reagovať, vstúpia k 17. februáru do ostrého štrajku, čím by sa mohla ohroziť výuka v letnom semestri.

Týždne napätej atmosféry

„Po týždňoch napätej atmosféry a intenzívnych rokovaní sme sa na fakulte nepohli z miesta. Dekan Ivan Kotuliak nemá našu dôveru. Porušil verejný sľub a účelovo zamestnal 18 nových ľudí. Svojím konaním ohrozil záujem FIIT na férovom a demokratickom priebehu volieb a poškodil dobré meno fakulty a univerzity,“ uvádzajú zamestnanci v stanovisku.

Od Kotuliaka žiadajú, aby vyvodil osobnú zodpovednosť a okamžite rezignoval na post dekana. Od akademického senátu požadujú, aby sa na svojom mimoriadnom zasadnutí 3. februára opätovne zaoberal a prehodnotil rozhodnutie o neplatnosti volieb do senátu, ktoré sa konali dňa 16. januára.

Protestujúci poslucháči fakulty informatiky vo svojom profile „Za Našu FIIT“, ktorý na sociálnej sieti sleduje niekoľko stoviek používateľov, vyjadrili plnú podporu zamestnancom v štrajkovej pohotovosti.

„Pri pohľade na podpisy pod vyhlásením si uvedomujeme, že ide o mnohých zamestnancov, ktorí fakultu dostali tam, kde je a ktorí patria medzi študentmi najlepšie hodnotených učiteľov,“ napísali.

Študenti vytvorili formulár

Dodali, že títo ľudia sa napriek všetkému, čo to pre nich môže znamenať, postavili na stranu hodnôt, ktoré majú definovať fakultu. Požiadavka na garantovanie férovosti volieb, ktorú predkladali, dostala podľa nich opakovane zápornú odpoveď.

Tvrdia, že nezachytili, aby bolo vedenie ochotné „odčiniť“ svoje kroky. „Namiesto toho sme boli opakovane vyzývaní, aby sme sa k nim nevracali a za minulosťou spravili hrubú čiaru,“ vysvetľujú situáciu.

Za najzávažnejšie kroky, ktorými vedenie stratilo dôveru, je prijatie množstva zamestnancov tesne pred voľbami do akademického senátu, čím sa zásadne zvýšil počet voličov, okamžitá výpoveď Márii Bielikovej bez prešetrenia príslušným útvarom či opakované útoky členov vedenia na študentov, zamestnancov a rektora STU.

Poslucháči fakulty vytvorili formulár, do ktorého sa môžu podpísať študenti, ktorí súhlasia s ich stanoviskom. „Za tri hodiny, čo je výzva zverejnená, ju podpísalo vyše sto študentov,“ uviedli pre agentúru SITA.

Otvorený list spoločností

K situácii na fakulte sa vyjadrili otvoreným listom aj zástupcovia spoločností, ktoré sú zapojení v rôznych výskumných projektoch, ktoré majú za cieľ prepojiť aktivity fakulty s praxou. Apelujú na vedenie, aby urýchlene urobili kroky potrebné k vyriešeniu situácie.

Neúspešné voľby do akademického senátu fakulty vnímajú ako patovú situáciu a postup vedenia v prípade Bielikovej vnímajú ako netransparentný.

„Napriek tomu, že obvinenia majú súvislosť so zmluvnými vzťahmi s niektorými z našich spoločností, doposiaľ nás nikto v súvislosti s prešetrením situácie nekontaktoval a nepožiadal nás o stanovisko alebo súčinnosť,“ uviedli zástupcovia v liste.

Dodali, že FIIT STU pomôžu pri riešení situácie, avšak za jasného dodržiavania demokratických princípov, otvoreného dialógu a transparentnosti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Kotuliak
Firmy a inštitúcie STU Slovenská technická univerzita