Rómskym žiakom prvého stupňa základných škôl by mal pomôcť preklenúť obdobie prerušeného vyučovania v školách nový pracovný zošit. V spolupráci s odborníkmi ho vydal Štátny pedagogický ústav (ŠPÚ). Ako uvádza na svojej webovej stránke, ich snahou je čo najviac pomôcť učiteľom, školám, ale aj rodičom pri zabezpečovaní vzdelávania žiakov z vylúčených rómskych komunít v domácom prostredí v čase šírenia koronavírusu.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo osem nakazených, Matovič prehovoril o otváraní škôl a škôlok (online)
Každý pracovný zošit s formátom zápisníka je určený na desať pracovných dní a viaže sa na vysielanie televíznej relácie Tumenca khere – S vami doma. Vhodný je aj pre žiakov základných škôl s maďarským vyučovacím jazykom.
Deti z marginalizovaných skupín
Snahou ŠPÚ je podľa jeho riaditeľky Miroslavy Hapalovej zabezpečiť prístup všetkých žiakov ku vzdelávaniu aj za súčasných sťažených podmienok.
Osobitnú pozornosť si podľa nej vyžadujú žiaci, ktorí vyrastajú vo vylúčených rómskych lokalitách.
„Je časté, že tieto deti nemajú prístup k internetovému pripojeniu a technologickému vybaveniu, ktoré je potrebné na zapojenie sa do dištančného vzdelávania. Zároveň, podmienky ich domáceho prostredia môžu predstavovať významnú prekážku pri ich napredovaní vo vzdelávaní počas prerušenia prezenčnej výučby v školách,“ zdôraznila.
Rozvíjanie finančnej a informačnej gramotnosti
Ako priblížila jedna z autoriek pracovného zošita Miroslava Langerová, v pracovných listoch sú tiež odkazy na rozvíjanie finančnej alebo informačnej gramotnosti, prírodovednej gramotnosti či ochrany životného prostredia.
Výber úloh sa riadil usmernením Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR z 28. apríla. V pracovnom zošite sú obsahovo integrované témy z inovovaného štátneho vzdelávacieho programu pre primárne vzdelávanie, a to zo vzdelávacej oblasti Jazyk a komunikácia, Matematika, Človek a príroda a Človek a spoločnosť.
Relácia S vami doma rozvíja viacero zručností
Ďalšie študijné oblasti predstavujú prirodzenú súčasť zadaní z hlavných vzdelávacích oblastí. Deti si môžu podľa spoluautorky Zuzany Réveszovej počas sledovania relácie Tumenca khere – S vami doma vypracovávať jednotlivé úlohy v pracovnom zošite.
„Prostredníctvom sledovania relácie a vypracovania úloh v pracovnom zošite rozvíjajú aj počúvanie s porozumením, čítanie s porozumením, písanie, logické myslenie – analyzovanie informácií a správne využitie informácií, tvorivé a kritické myslenie,“ doplnila.
Pracovnú pomôcku zaplatia zriaďovatelia škôl
Náklady na tlač a distribúciu pracovného zošita, ako aj na zabezpečenie písacích potrieb a ďalších pomôcok pre žiakov, budú školám hradené na základe žiadostí zriaďovateľov predložených v rámci dohodovacieho konania na odbory školstva okresných úradov najneskôr do 25. mája. Učitelia pracovný zošit a metodické usmernenia k nemu nájdu na stránke ŠPÚ.
Pre pandémiu stratili desaťtisíce slovenských školákov prístup k vzdelávaniu. Prezenčná výučba na školách je od 16. marca prerušená.
Pri vyučovaní v domácom prostredí má pomôcť aj Učíme na diaľku, zriadené tiež bolo callcentrum rezortu ministerstva školstva pre širokú verejnosť.