Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) navrhuje povinné predškolské vzdelávanie pre deti od troch rokov zo sociálne znevýhodneného prostredia. Toto riešenie ponúka ministrovi školstva s cieľom posunúť Slovensko bližšie k inklúzii a integrácii Rómov, čo vyžaduje aj Európska únia.
Rómske deti sú segregované
„Verím, že pán minister Horecký naberie odvahu a bude súhlasiť s týmto riešením. Už totiž nemôžeme čakať,“ uviedol zastupujúci predseda výboru Národnej rady SR pre ľudské práva a národnostné menšiny Peter Pollák ml. (OĽaNO).
Výsledky kontrolórov sú opäť na zaplakanie, stále sa nám nedarí odbúrať priepastné rozdiely vo vzdelávaní Rómov
Rómske deti, ktoré navštevujú čisto rómsku základnú školu v mestskej časti Stará Ľubovňa – Podsadek, sú vo vzdelávaní segregované. Právoplatne o tom rozhodol Najvyšší súd SR na základe dovolania mimovládnej organizácie Poradňa pre občianske a ľudské práva. Ide o vôbec prvé takéto rozhodnutie Najvyššieho súdu SR.
„Tento rozsudok je nesmierne dôležitý, lebo potvrdzuje segregačné zaobchádzanie s rómskymi deťmi, na ktoré spolu s europoslancom Petrom Pollákom upozorňujeme dlhé roky. Podobných prípadov je mnoho a netýkajú sa len školstva,“ poukázal Pollák ml.
Vytvorenie poberateľov dávok
Ako ďalej dodal, postupom času sa ukazuje, že mnohé aktivity či politiky bývalej vlády na čele s Robertom Ficom či Petrom Pellegrinim boli namierené voči rómskej menšine na Slovensku. Práve z dôvodu diskriminácie rómskych detí v školstve hrozí Slovenskej republike infringement a súdy dávajú Európskej komisii za pravdu.
Hero chce pomôcť pri rozširovaní kapacít škôlok, miesta chýbajú najmä v Bratislave a na východe Slovenska
Diskriminácia či segregácia zostáva podľa neho aj naďalej pracovnou metódou určitých ľudí. Perspektívne deti by podľa Polláka ml. nemali končiť v diskriminačných školách či v špeciálnych triedach.
„Nemôžeme dovoliť, aby sme zdravé deti učili chodiť na toaletu, ako sa správne obliekať či si viazať šnúrky. Takýmto spôsobom z nich vytvoríme poberateľov sociálnych dávok, namiesto využitia potenciálu zdravého človeka a uplatnenia sa na pracovnom trhu,“ dodal.