Obec Trstín by chcela získať barokový kaštieľ aj s parkom, ktorý v minulosti slúžil ako reedukačné centrum pre dievčatá

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Reedukačné centrum v Trstíne, ktoré ministerstvo školstva do konca augusta 2024 vyradí zo siete týchto zariadení z dôvodu správy Generálnej prokuratúry SR z minuloročnej previerky všetkých trinástich reedukačných centier na Slovensku, ako aj vážnych materiálno-technických nedostatkov v tomto zariadení. Trstín, 5. máj 2024. Foto: archívne, SITA/Pavol Machovič.
Tento článok pre vás načítala AI.

Obec Trstín v okrese Trnava má záujem získať do svojho vlastníctva barokový kaštieľ aj s priľahlým parkom, v ktorom bolo donedávna reedukačné centrum pre dievčatá.

Starosta Peter Hlávek si vie predstaviť využitie kaštieľa po jeho rekonštrukcii na kultúrno – spoločenské aktivity a novšej prístavby napríklad na zariadenie pre seniorov. Celý areál aj s priľahlým parkom so vzácnymi drevinami je národnou kultúrnou pamiatkou, aj keď jeho stav je žalostný.

Veľká rekonštrukcia

„Barokový kaštieľ spolu s okolitým parkom ľudia vnímajú ako schátranú, ale historicky zaujímavú pamiatku,“ povedal starosta Hlávek. Kaštieľ si bude vyžadovať veľkú rekonštrukciu, aj keď podľa starostu interiér nevyzerá až tak zle, ako pohľad na kaštieľ zvonku.

Obec mala pred rokmi snahu aspoň o revitalizáciu a sprístupnenie parku, ktorý je zanedbaný, zarastený náletovými drevinami a burinou, ale s príchodom pandémie COVID-19 tento zámer padol.

V parku rastú staré platany a ďalšie vzácne stromy. V minulosti v ňom bolo aj jazierko a dodnes by tam malo byť zachovaných aj dvanásť „súdnych kameňov“ čo sú artefakty spojené s históriou tohto miesta.

Reedukačné centrum

Reedukačné centrum v Trstíne v okrese Trnava definitívne skončilo v auguste tohto roku. Ministerstvo školstva rozhodlo o jeho zrušení po správe Generálnej prokuratúry SR z minuloročnej previerky všetkých trinástich reedukačných centier na Slovensku. Generálny prokurátor Maroš Žilinka po neohlásenej návšteve zariadenia v Trstíne konštatoval, že podmienky v ňom „sú katastrofálne a nehodné starostlivosti o maloletých v 21. storočí.“

Klientky s mentálnym postihnutím, zdravotným znevýhodnením a poruchami správania boli preložené do iných zariadení na Slovensku. Starosta Trstína Peter Hlávek sa po odsťahovaní dievčat obáva, aby opustený kaštieľ, keďže nie je strážený, neskončil ešte horšie, ako doteraz.

Financovanie rekonštrukcie

Ministerstvo školstva na žiadosť o bezodplatný prevod majetku obci odpovedalo, že v súčasnosti vyhotovuje znalecký posudok, až potom rozhodne, ako ďalej naloží s areálom. Na prípadnú rekonštrukciu by sa podľa starostu Hlávka obec Trstín uchádzala o financie z externých zdrojov, pretože možnosti obecného rozpočtu sú veľmi limitované.

Koľko peňazí by obnova stála, starosta zatiaľ nerieši, kým nebude o prevode majetku rozhodnuté, je riešenie financovania rekonštrukcie predčasné.

Barokový kaštieľ, v ktorom bolo donedávna reedukačné centrum, pochádza z 18. storočia, je pri ňom aj novšia prístavba. Po zoštátnení kaštieľa v roku 1945 v ňom bol zriadený najprv detský domov, následne ďalšie inštitúcie zamerané na výchovu mládeže. V Trstíne stoja dva kaštiele. Okrem kaštieľa v majetku štátu je neďaleko aj druhý, ktorý je v súkromnom vlastníctve a je krásne zrekonštruovaný.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Maroš Žilinka
Firmy a inštitúcie Generálna prokuratúraMinisterstvo školstva