Novelu zákona o vysokých školách posúdi expertná skupina, ktorá už zasadla na ministerstve školstva

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na ministerstve školstva zasadla expertná skupina k novele zákona o vysokých školách. Tvoria ju zástupcovia vysokých škôl a ich reprezentácií. Rezort v oblasti vysokého školstva navrhuje zmeny ako financovanie vysokých škôl podľa skutočného výkonu, výkonnostné zmluvy, funkčné miesta docentov a profesorov či skrátenie externého štúdia.

V tlačovej správe o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR.

Chystajú viacero zmien

Skupinu tvoria zástupcovia Slovenskej rektorskej konferencie, Rady vysokých škôl, Študentskej rady vysokých škôl, Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku, Klubu dekanov fakúlt vysokých škôl SR ako aj zástupcovia ministerstva.

Rezort školstva v pripravovanej novele zákona o vysokých školách navrhuje okrem úprav v systéme riadenia aj ďalšie zmeny.

„Navrhujeme napríklad financovanie vysokých škôl podľa ich skutočnej aktivity, výkonnostné zmluvy, funkčné miesta docentov a profesorov či skrátenie externého štúdia na päť rokov,“ priblížil štátny tajomník ministerstva školstva Ľudovít Paulis.

Štrajková pohotovosť

Ministerstvo by tiež chcelo zaviesť takzvané funkčné miesta docentov a profesorov. Znamená to, že tieto posty sa budú obsadzovať po vzore najlepších zahraničných univerzít, teda podľa reálnych výsledkov, publikačnej a výskumnej aktivity kandidáta.

V súvislosti so zverejneným návrhom novely vyhlásil ako prvý štrajkovú pohotovosť Akademický senát Trnavskej univerzity v Trnave, a to 26. februára.

Predsedníčka Akademického senátu Trnavskej univerzity Katarína Karabová uviedla, že tento návrh zásadným spôsobom dehonestuje charakter vysokého školstva na Slovensku.

Protest proti politizácii

Následne začiatkom týždňa v pondelok 1. marca vstúpila Univerzita Komenského (UK) v Bratislave do protestu proti politizácii verejných vysokých škôl. K jej protestu sa pridala aj Univerzita Mateja Bela (UMB) v Banskej Bystrici, Slovenská technická univerzita (STU) v Bratislave či Prešovská univerzita v Prešove.

K novele sa vyjadrilo viac ako desať ďalších vysokých škôl. Medzi nimi napríklad Technická univerzita (TUKE) v Košiciach a Univerzita Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach či Akadémia umení v Banskej Bystrici.

Rada vysokých škôl žiada, aby rezort školstva vypracoval legislatívne návrhy v oblasti vysokého školstva v spolupráci so všetkými reprezentáciami vysokých škôl v zmysle zákona o vysokých školách a v súlade s programovým vyhlásením vlády.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ľudovít Paulis
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR