Prístup Slovákov k celoživotnému vzdelávaniu čoskoro zmení Národný projekt Systém overovania kvalifikácií v SR (NP SOK). Realizuje ho Štátny inštitút odborného vzdelávania (ŠIOV).
V tlačovej správe o tom informovala manažérka publicity ŠIOV Martina Jasaňová s tým, že potreby zamestnávateľov a ponuka zamestnancov na trhu práce, vplyv pandémie COVID-19, ale aj otvárajúce sa možnosti celoživotného vzdelávania vytvorili požiadavku na flexibilnejšie získavanie kvalifikácií.
A to na základe neformálneho vzdelávania či informálneho (mimoškolského) učenia sa. Priblížila, že doposiaľ neexistoval systém, ktorý by umožňoval nadobudnúť kvalifikáciu bez absolvovania akreditovaného formálneho čiže školského vzdelávania.
Uplatnenie a rozvoj
„Profesijné uplatnenie a rozvoj človeka často nebrzdí len nedostatok vedomostí, zručností a kompetencií, ale chýbajúci doklad o ich nadobudnutí,“ priblížila Jasaňová.
Projekt je určený ľuďom, ktorí majú záujem nechať si overiť svoje vedomosti, zručnosti a kompetencie nadobudnuté neformálnym vzdelávaním, teda počas praxe, respektíve informálnym učením sa.
„Projekt pomôže mnohým Slovákom lepšie sa uplatniť na trhu práce. Cieľovú skupinu tvoria ľudia v produktívnom veku, zamestnanci, ktorí chcú získať lepšie uplatnenie, ľudia bez alebo s nízkou kvalifikáciou, ale aj uchádzači o zamestnanie či samostatne zárobkovo činné osoby,“ dodala.
Spolupráca na projekte
Spolu so ŠIOV sa na projekte budú podieľať aj štátne orgány, inštitúcie pôsobiace v oblasti vzdelávania, územnej samosprávy, mestá a obce, zamestnávateľské zväzy a združenia, ale aj odborárske organizácie.
Dôležitou súčasťou projektu a garantmi jeho výstupov sú sektoroví experti, ktorí budú prierezovo vstupovať do všetkých realizačných aktivít.
Projekt vítajú aj tripartitné zamestnávateľské organizácie, ktoré na potrebu vytvorenia systému dlhodobo aktívne upozorňovali.