Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže naplánovalo viaceré systémové zmeny v súvislosti s alarmujúcim stavom reedukačných centier. Ako informoval rezort, niekoľko opatrení už bolo aplikovaných a pomohli vzniknutú situáciu vyriešiť. Cieľom opatrení bolo napr. odstrániť materiálno-technické nedostatky, no potrebná je aj transformácia reedukačných centier a nastavenie i zlepšenie procesov.
Na rezorte školstva zároveň vytvorili Útvar špeciálno-výchovných zariadení. Pripravené sú aj školenia pre zamestnancov reedukačných centier a taktiež stratégia centier.
„Reedukačné centrá sa stali v ostatných troch desaťročiach obeťou častých presunov medzi ministerstvami, pričom ich stavu nikto nevenoval dostatočnú pozornosť. Problémom nie sú iba zanedbané budovy či nevyhovujúce priestory, ale aj kvalita služieb a vôbec zmysel existencie reedukačných centier. Tie by mali zodpovedať potrebám klientov v súčasnej dobe,“ tvrdí ministerstvo školstva.
Odstránených 42 problémov
Zo správ generálnej prokuratúry, Štátnej školskej inšpekcie a Úradu verejného zdravotníctva celkovo eviduje 77 hygienicko-technických problémov, ako napr. nedostatok teplej vody, materiálne zabezpečenie, pleseň, chýbajúce kryty na toaletách.
Druckerovo ministerstvo prerozdelí medzi konzorciá ôsmich vysokých škôl až 120 miliónov eur
„Toto považujeme za veci, ktoré sa tam nemali nikdy udiať. Ministerstvo školstva odstránilo zatiaľ 42 problémov a 35 je v realizácii. Ide zhruba o investície v objeme 1,7 milióna eur, v trinástich reedukačným zariadeniach,“ informoval minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).
Tam, kde výmera či vybavenie izieb nezodpovedali požiadavkám, sa priestory reorganizovali a znížil sa počet detí v izbách na základe metrov štvorcových. Taktiež sa doplnil nábytok a iné potrebné vybavenie.
Diskusia s ministrom práce
Za vážnejšie Drucker považuje systémové opatrenia, o čom diskutoval aj s ministrom práce, sociálnych vecí a rodiny Erikom Tomášom (Hlas-SD). „Dôležité je, akým spôsobom systematicky sledovať deti, ktoré sa dostávajú do tých reedukačných zariadení a čo urobiť preto, aby mali šancu na skorý návrat do štandardného života,“ uviedol šéf rezortu školstva.
Minister práce Tomáš informoval, že doposiaľ prijali tri zásadné systémové opatrenia. Ústredie vydalo usmernenie pre sociálno-právnu ochranu detí a sociálnu kuratelu, ktorá bude minimálne raz za šesť mesiacov navštevovať deti v centrách. Súčasne budú musieť vypracovať správy o fyzickom a psychickom vývoji dieťaťa a posielať ich budú súdom.
„Inšpekcia v sociálnych veciach dostala pokyn na kontrolu výkonu sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately, pričom výsledky týchto kontrol budú k dispozícii koncom marca 2024. Navyšujeme počet pracovníkov v rámci sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately o 64, v rámci úradov práce, sociálnych vecí a rodiny. Aktuálne ich je 110. Na financovanie využijeme Európsky sociálny fond,“ uviedol Tomáš.
Kroky oboch ministerstiev ocenil aj komisár pre deti Jozef Mikloško, ktorý tvrdí, že sa uberajú správnym smerom.