Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR nemá kompetencie konať v prípade Základnej školy (ZŠ) Podsadek v Starej Ľubovni. Pre agentúru SITA to rezort uviedol s tým, že od Nadácie Zastavme korupciu dostal podnet na preverenie pomerov na danej škole. Ministerstvo sa podaním zaoberalo a ku všetkým jeho bodom poskytlo odporúčanie v zmysle platnej legislatívy.
Nadácia a Slovenská komora učiteľov (SKU) 16. novembra informovali o podaní podnetu na Okresnú prokuratúru Stará Ľubovňa aj v súvislosti s výberovým konaním na riaditeľa školy. Prokuratúra by mala preskúmať zákonnosť správnych aktov a postup vedenia mesta ako zriaďovateľa školy.
Gröhling chce návrat detí do škôl, bude sa však riadiť nariadením Ústredného krízového štábu
Základnú školu Podsadek naďalej riadi pôvodná riaditeľka, aj keď v júni 2019 z výberového konania vzišla nová. Primátor mesta Ľuboš Tomko víťaznú kandidátku nevymenoval z dôvodu, že tesne pred ich vypočutím sa zamenili ich koncepcie o rozvoji školy.
Mesto na infožiadosť neodpovedalo
Nadácia aj komora učiteľov zároveň upozornili aj na nedávny súdny spor pre odvolanie dvoch učiteliek z Rady školy. Tie boli odvolané minulý rok uprostred letných prázdnin za neštandardných okolností. Xénia Makarová z nadácie uviedla, že v čase zákazu vychádzania a prísnych obmedzení pre pandémiu koronavírusu bola na škole voľba nových členov do Rady školy spomedzi pedagogických pracovníkov. Dodala, že mesto na ich infožiadosť, či sa voľba nemohla uskutočniť inokedy, neodpovedalo.
Štát pomôže základným umeleckým školám, na udržanie zamestnanosti dostanú desiatky miliónov eur
Ministerstvo podotklo, že podľa zákona o výkone práce vo verejnom záujme možno voľné miesto vedúceho zamestnanca obsadiť aj bez výberového konania, a to aj vtedy, ak nebolo úspešné.
„Obsadenie miesta vedúceho zamestnanca predmetným spôsobom je však časovo ohraničené dobou šesť mesiacov. Táto doba je stanovená predovšetkým ako určité prechodné obdobie, počas ktorého by malo byť zrealizované výberové konanie a voľné miesto vedúceho zamestnanca riadne obsadené,“ konštatovalo.
Zákon opakované poverenie do funkcie nezakazuje
Rezort uznal, že v praxi sa môžu vyskytnúť prípady, keď nie je reálne obsadiť miesto vedúceho ani počas daného obdobia. Zákon podľa ministerstva vyslovene nezakazuje, aby zamestnanec nebol poverený funkciou vedúceho aj opakovane.
Ministerstvo však zároveň dodalo, že je potrebné brať do úvahy zmysel a cieľ tohto ustanovenia a využiť predmetnú možnosť iba v odôvodnenom a výnimočnom prípade.
V prípade výberového konania mohla podľa ministerstva konať aj uchádzačka, ktorá sa cíti byť poškodená v dôsledku jeho podmienok. Objasňuje, že svojich práv sa môže domáhať na súde vrátane primeranej náhrady nemajetkovej ujmy.