Iniciatíva učiteľov plánuje ďalší pochod na budúci týždeň

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zhromaždenie na podporu štrajku učiteľov na Námestí hrdinov v Leviciach. Levice, 27. január 2016. Foto: SITA/Martin Havran

BRATISLAVA 30. marca (WebNoviny.sk) – Iniciatíva slovenských učiteľov organizuje na utorok 5. apríla pochod s názvom Štrajk sa neskončil. Učitelia, ale aj ostatní ľudia, bojujúci za požiadavky učiteľov, sa stretnú o 16:00 na Námestí slobody pred Úradom vlády v Bratislave a následne pôjdu k ministerstvu školstva na Stromovú. Učitelia touto akciou chcú pripomenúť svoje požiadavky, pre ktoré vstúpili 25. januára do štrajku a ktoré predchádzajúca vláda nesplnila. Na sociálnej sieti Facebook označilo svoju účasť na pochode zatiaľ 130 z nich.

Učitelia sú v štrajkovej pohotovosti

Viacerí učitelia všetkých stupňov, rodičia a študenti sú momentálne v štrajkovej pohotovosti, do ktorej prešli od pondelka 7. marca. Štrajk učiteľov materských, základných a stredných škôl sa začal v pondelok 25. januára. Slovenská komora učiteľov a tiež Iniciatíva slovenských učiteľov vládu žiadali, aby legislatívnymi opatreniami zabezpečila zvýšenie tarifných platov všetkých pedagogických a odborných zamestnancov v regionálnom školstve od 1. januára 2016 o 140 eur. Od 1. januára 2017 následne žiadali ďalšie zvýšenie o 90 eur.

Ďalšou požiadavkou bolo zvýšenie rozpočtov ministerstva školstva a ministerstva vnútra na rok 2016 o 400 miliónov eur s cieľom vyrovnať existujúce rozdiely vo vybavenosti škôl didaktickými prostriedkami. Poslednou požiadavkou bolo, aby vláda prijala novelu zákona o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch, ktorou by opätovne zaviedla možnosť získavať kredity overením kompetencií, zrušila sedemročnú obmedzenú platnosť kreditov a obnovila možnosť získavať kredity za rozširujúce štúdium, štúdium v zahraničí a tvorivé aktivity. Súčasne by tiež novela zaviazala ministra školstva vytvoriť komisiu za účasti stavovských a profesijných organizácií v školstve, ktorá by komplexne prehodnotila systém kontinuálneho vzdelávania a zákon s prihliadnutím na analýzu súčasného stavu.

Vysokoškolskí zamestnanci do štrajku vstúpili na protest voči spôsobu, akým sa zaobchádza s ich kolegami v regionálnom školstve, na znak nesúhlasu so súčasným spoločenským postavením učiteľov, no predovšetkým na podporu troch požiadaviek Iniciatívy slovenských učiteľov. Do štrajku vstúpili v pondelok 15. februára a prevzali tak vtedy štrajkovú štafetu od učiteľov v materských, základných a stredných školách, ktorí svoj štrajk prerušili.

Stretnú sa s ministrom Plavčanom

Nový šéf rezortu školstva Peter Plavčan má v stredu naplánované stretnutie so zástupcami školských odborov, ako aj s iniciatívami učiteľov. Prvou jeho úlohou má byť rozpracovanie programového vyhlásenia vlády, považuje to za úplne najzákladnejšiu úlohu. Na ministerstve plánuje spraviť aj audit, pretože je podľa jeho slov potrebný. Tiež sa však musí oboznámiť s tým, čo sa v rezorte deje. „Je faktom, že som pôsobil na sekcii vysokých škôl, vedy a výskumu, no potrebujem vedieť aj podrobne, čo bolo na celom úrade,“ poznamenal.

Na stretnutie s odborármi a učiteľmi ide s tým, že v tézach programového vyhlásenia vlády sa píše, že „mám zosúladiť ich názory a zapojiť ich do jeho rozpracovania“. Podľa jeho slov sa to pokúsi urobiť, teda pokúsi sa zosúladiť požiadavky odborov a učiteľov s možnosťami vlády, štátu, tripartity či iných partnerov. „Musíme zosúladiť naše stanoviská, mnohé body z ich strany sú prijateľné a myslím si, že môžu byť aj súčasťou koncepcie výchovy a vzdelávania pre Slovensko, ku ktorej nás zaviazal napríklad aj parlamentný výbor pre vzdelávanie,“ povedal Plavčan. Koncepciu treba podľa neho vypracovať, aj čo sa týka regionálneho i vysokého školstva. O objeme financií však minister zatiaľ predstavu nemá, pretože treba pripraviť ucelený dokument za celú vládu. Poznamenal však, že začiatkom budúceho týždňa má naplánované rokovanie s ministrom financií, po ktorom bude vedieť viac.

Plavčan sa chce najprv „rozpozerať“

Nový šéf rezortu školstva uvažuje tiež nad tým, že zriadi komisiu odborníkov, ktorá sa bude venovať Rómom, „a to aj napriek tomu, že táto téma je v organizačnej štruktúre v rámci jedného útvaru upravená“. V súvislosti so zaraďovaním rómskych detí do špeciálnych škôl Plavčan povedal, že si počká na závery komisie. Názor na tento problém síce má, no nechce predbiehať. „Táto téma by však podľa môjho názoru mala byť súčasťou rozpracovania programového vyhlásenia vlády, no nechcem dopredu uvádzať závery,“ priblížil. Nevylúčil teda, že by mohli byť Rómovia v školskom systéme súčasťou vládneho programu.

Na záver minister školstva zdôraznil, že potrebuje istý čas, aby sa vo funkcii „rozpozeral“. Ak zistí, že treba niečo zmeniť, tak to urobí. „Plány mám, no momentálne všetku energiu venujeme príprave programového vyhlásenia. Ak bude hotové a schválené, veľmi rád prezradím plány na tento rok a aj rámcovo na ďalšie obdobie,“ doplnil po rokovaní vlády.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Plavčan